Faith is, at one and the same time, absolutely necessary and altogether impossible.
Do not trust people. They are capable of greatness.
Вярата е едновременно и абсолютно необходима, и изцяло невъзможна. Не вярвайте на хората. Те са способни на величие.
Станислав Лем
Някъде между антиутопиите, гротеската, спортно-медицинските теми, черният хумор и развихреното въображение стои радиопиесата „Миш-маш“ от Станислав Лем. В едно аудио произведение ще видим и чуем демонстрация на цялата сложна, противоречива и цветиста личност на писателя-фантаст. И имайте предвид, че преводът на заглавието като миш-маш е условен и свободен. Буквално заглавието на киносценария, появил се като филмова адаптация на оригиналната радиопиеса от 1955 г., е Przekladaniec, което се превежда на български като многопластов сладкиш. Мотивът за структурата на пластове, за съществото, което е сглобено от много същества, търси своята идентичност, и е все по-заплашено от надвисналото откритие, че няма да я намери, е основен за разбирането на текста.
Творческият екип зад заглавието „Миш-маш“, който включва режисьора, композитор и музикален оформител Гаро Ашикян, актьорите Йосиф Шамли, Иван Юруков, Ана Пападополу, Вяра Коларова, Георги Къркеланов, звукорежисьорите Живко Марев, Константин Райдовски и Димитър Василев и звуковия оформител Силвия Гочева, се опита да разкаже историята на „Миш-маш“ в стила аудио комикс, хиперболизирайки свободно ярките препятствия и детайли, фиксирани от драматурга.
Снимки в галерията: Даниела МаноловаЧ.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg