Едва ли сме си представяли, че ще трябва отново да си обясняваме какво означават тези две думи – театър и духовност. Някой ще каже, че годините на прехода ни доведоха до тук, а други ще възкликнат, че сами сме си виновни за това, което се случва, че трябва да променим мисленето си, да се научим да оцеляваме и да живеем в заобикалящата ни среда, да се научим да бъдем модерни, креативни и независими.
Но ето какво се получава, когато си зависим от Държавата, когато си зависим от мнението и реформите на псевдоексперти, на директори, синдикални организации и т.н.
Това да не е един добре подготвен сценарий? И важният въпрос е КОЙ седи зад него…
И друго се питам – коя от тези три думи „Театър, любов моя!“ ще бъде заличена първа…
По пътя на театралната реформа тръгваме в следващите минути в разговор с Красимир Ангелов, председател на постоянната комисия по култура във Враца, Калин Каменов, кмет на община Враца, Анастас Попдимитров, директор на Драматично-кукления театър във Враца и председател на БАРОК, актьорите от Врачанския театър, депутатът от ВМРО Красимир Богданов.
Динамичните събития не спират дотук. След поисканата оставка на Христо Мутафчиев от страна на част от колектива на Народния театър „Иван Вазов“ достигна новината, че „Съюзът на артистите и БАРОК подписаха споразумение за увеличение на заплатите за работещите в театрите“. Това се случи във вчерашния ден, когато председателят на Съюза на артистите в България (САБ) посети Драматично-кукления театър във Враца. Целенасочено ли беше избран моментът за подписване на това споразумение. Отговорът е на председателя на БАРОК Анастас Попдимитров.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg