Раздвоен съм в отношението си към стандарта по спешна медицина. Като труд, създал някакви правила в системата за спешна помощ, е много добре направен, но изискванията в този стандарт поставят под въпрос съществуването на почти всички лечебни заведения, независимо че не са общински, дори и на държавни. Почти 100 филиала от системата за спешна помощ просто не могат да отговорят на изискванията.
Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ д-р Максим Гайдев, председател на Българската асоциация на спешните лекари, по повод обжалване на Медицинския стандарт за спешна медицинска помощ във Върховния административен съд.
Лошото е, че този стандарт е нормативен документ. Той излиза с наредба на министерството и трябва се изпълнява. Ако сме буквоядци, още на следващия ден, след като е публикуван, почти всички лечебни заведения ще изпаднат в едно кризисно състояние.
Стандартът е направен на база данните от водещите страни в тази сфера, отчете Гайдев и отрече да вижда лобистки интереси в него. Въпреки това, според експерта, няма шанс този стандарт да бъде осъществен в близките 5 години. Изискванията са удачни, но времето за изпълнение не трябва да бъде от влизането на наредбата в сила, смята той.
Великолепен е като замисъл. Дай Боже, по-скоро да можем да отговорим на тези изисквания, но моето мнение е, че даже и да получим финансирането от 85 милиона за подобрена Спешна помощ в страната, по един проект, който сме изработили преди две години, тези пари няма да са достатъчни, за да се покрият всички критерии и в лечебните заведения, и в центровете за спешна помощ.
Липсват и достатъчно квалифицирани кадри, за да се изпълнят всички изисквания, каза Гайдев. Качеството не зависи от броя на леглата, на специалистите или на апаратите в стаите, а от квалификацията на работещия персонал, заяви той.
За да стартира една реформа, тя трябва да е добре обмислена нормативно и да няма конфликтни моменти, допълни той. Няма как да се проведе една реформа, ако цялото съсловие е против това, което искат да въведат управляващите, а де факто така се получава, допълни Гайдев.
До този момент подписване на Национален рамков договор по-скоро няма да има, за трети пореден път посочиха от Българския лекарски съюз (БЛС). Две са основните теми, по които няма постигнати договорености - разпределението на оперативния резерв на..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg