Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Музикални фамилии": Големинови - Марин Големинов и езичеството

БНР Новини
Плакат за „Нестинарка", постановка в Русенска опера,1988 г.
Марин Големинов получава много сериозно музикално образование в София, продължава го в Париж и в Германия. Скола канторум, където отива с подобаващо самочувствие на образован млад музикант, завършва със златен диплом. Дипломната му работа е Първи струнен квартет - творба, която печели овации още при първото си, „дипломно" изпълнение. Творба, която загатва за сериозния интерес на младия автор към българския фолклор, към дълбините на езическата старина.
Най-ярък израз на този интерес е балетът „Нестинарка", който е завършен през 1940 г. Големинов започва творбата си в чужбина, но я завършва в България. Признава, че е имал нужда да почувства езическото, заложено в сюжета, на самото място, което го е породило. „Нестинарка" е от времето, в което поколението на Големинов съзнателно се посвещава на създаването на български национален стил. Днес такава задача звучи странно: не професионална школа, а национален стил. Всъщност, по онова време и Големинов, и Пипков, и Владигеров и останалите са свързвали патриотично двете понятия. За Големинов заимстването на фолклор е необходимост дълбока и искрена. А езическото създава у него образно мислене; специфичен „големиновски" изказ: стегнат, лаконичен, кратки мелодични формули с огромен енергиен заряд.
Езическото, интересът към българската старина слага отпечатък не само върху сценичните му произведения: „Нестинарка", „Ивайло", „Дъщерята на Калояна", „Тракийски идоли", то е и в голяма част от чисто инструменталните му творби - като вдъхновение, като специфична структура. Интересен пример е Прелюд, ария и токата - за пиано и симфоничен оркестър. Това е и репликата на Големинов към неокласицизма.
В предаването ще звучат фрагменти от „Нестинарка", от 5-те скици за струнен оркестър, Първи струнен квартет, Прелюд, ария и токата.

понеделник, 14 август, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10