През първата седмица на месец август всеки делничен ден малко след полунощ Радиотеатърът предлага на своите слушатели радиопостановки по класически български драматургични текстове. Пиесите „Зидари”, „Самодива” и „Змейова сватба” на Петко Тодоров, както и „Майстори” на Рачо Стоянов и „Михал Мишкоед” на Сава Доброплодни. Кое обединява всички тези пиеси? Може би навлизането в дълбинните пластове на българския национален характер - митологичен, социален, обществен? Описанието с хумор и сарказъм на националния бит? Или просто това, че за горе долу един век нравите при нас, българите, не са се променили кой знае колко?
В пиесата „Зидари” на Петко Тодоров жителите на едно село започват да строят черква, в която народът „ще сети вярата и рода си”. Изграждането става в борба с вековния враг, който непрекъснато руши изграденото. В дните на най-голяма опасност зидарите трябва да я завършат. Оздравяването на сградата става възможно след решението им една християнска душа да бъде жертвана за общо добро. Зидарите вграждат в строежа едно невинно момиче, чийто единствен грях е, че обича свободно. Радиопостановката е дело на Мария Нанчева. Ще бъде излъчена на 1 август от 0.15 часа.
А „Майстори” на Рачо Стоянов някои театрални критици определят като най-хубавата българска пиеса. Радиопостановката може да чуете на 3 август също малко след полунощ. Ще се срещнете с любимите гласове на Славка Славова, Кирил Янев, Иван Налбантов, Венета Зюмбюлева и Радко Дишлиев.
Вижте какво пише Рачо Стоянов през далечната 1907 година във вестник „Ден”:
Пресметнете само какво ни остана? Коя свобода не е отнета? Кой напредничав институт не е потъпкан? Кой глас от народа не е брутално отблъснат от управлението на държавата? Към чия горда воля не се правени мерзки попълзновения? Към коя съвест не са употребени бруталности? В кой град, в кое село, де в България остана кът, неомърсен от кражбите, злоупотребленията, контрабандите, властопревишаванията на управляващите?
Звучи печално, болезнено познато, нали?
Ето защо бългрската класика ни е така необходима, особено сега, особено днес.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg