Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Игуменът на Кладнишкия манастир отец Рафаил – за социалната роля на православната църква, за децата в риск и за философията на хуманизма

БНР Новини
Игумен Рафаил и стенописите на Кладнишкия манастир, които днес се нуждаят от спешна реставрация
Снимка: архив

Често пъти на някои събития, обществени дискусии, свързани с деца в риск или пък с философско-етичните проблеми на обществото можете да забележите скромен монах в черно расо, който почти незабележимо и извън споровете повдига някакъв проблем – в повечето случаи социален, и чака отговор на конкретни въпроси… Това е игуменът на Кладнишкия манастир „Св. Николай Мираклийски“ – Рафаил, на когото енориашите му от близкото до София село Кладница се смеят, че често става медийна звезда…
Все пак игумен Рафаил е героят на „Истории в ефира“ не защото на няколко пъти е станал център в медиите със своите категорични позиции… По въпроса с бежанците влезе в противоречие с официалната позиция на Българската православна църква срещу допускането на повече бежанци у нас, има своя собствена позиция по въпросите на толерантността, изказа се остро срещу така обичаните от светските хора курбани за празници на светии, изобщо има мнение по много обществени проблеми…
И макар обществените изяви на отец Рафаил сами по себе си да са достатъчно интересни – все пак неговата основна житейска задача, която е превърнал в съдба - е грижата за деца, останали без родители, без дом и без семейства…
Постоянния интерес на отец Рафаил към децата в риск датира от най-младите му години, когато след завършването на Богословския факултет няколко години е работил като социален работник в София, точно по времето, когато тези служби едва-едва започваха да работят… години след завършването на факултета е решил да се посвети изцяло на църквата и се е подстригал като монах…
Човек би си представил Рафаил като един благ свещеник, чиято основна задача е просто да успокоява и призовава за християнско търпение страдащите от своите собствени проблеми или чиновническо бездушие деца и възрастни… както подобава на свещеник. Не, в повечето случаи отец Рафаил обикаля домовете за деца в риск, работи с неправителствени организации, досажда на съда, на прокуратурата и на местните власти, когато разбере за някакъв проблем… Съдбата му да помага го е срещнала с различни несправедливости по отношение на най-беззащитните – децата…
Може би по тази причина чести негови дестинации са управленията МВР в Пернишкия регион, където често е викан за свидетел по някои дела свързани с деца, кметските кабинети и дори столичните големи институции…
 В разговора за „Нашият ден“ отец Рафаил пропуска да спомене, че лично се е погрижил някои изведени от институции деца да започнат посещения при логопед, при психотерапевт, при специализиран лекар… той понякога е много доволен, че първите срещи между родители и деца – когато става дума за „завръщане“, стават в църквата… там е малко по-лесно близките, разделени по силата на някакви обстоятелства – да се „намерят“ отново… В това е силата на вярата и на християнските ценности, а не в езическите курбани, поклони и салтанати – така смята той…
Йеромонах Рафаил е лауреат на специалния приз „Гражданска доблест“ за 2015 година за „смела гражданска позиция“…
Независимо от медийната известност, игумен Рафаил не желае да замени малкия, зле изглеждащ в момента манастир с амбицията да се премести в някой голям, известен божи храм с много посещения… Макар да казва, че всичко е Божия промисъл – засега не би заменил нито Кладнишкия манастир, нито енориашите си от Кладница, нито честите безплатни кръщения на деца без родители…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Иванова, пиар на Регионалната библиотека в Бургас

15 000 новозаписани читатели има бургаската библиотека "Пейо Яворов" за миналата година

На 1 ноември – Деня на народните будители – в предаването "Нашият ден" бе излъчено интервю с Яна Кършийска, директор на бургаската библиотека "Пейо Яворов". В разговора тя сподели радостта си от активното присъствие на младите хора в библиотеката , описвайки я като място, което те възприемат като "втори дом". Ден на народните будители По..

обновено на 01.11.24 в 10:57

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00