Въпреки заплахата от евросанкции още от юли 2009 година, когато страната ни е трябвало да закрие всички стари сметища и да се изградят нови регионални депа за управление на отпадъците, старите сметища все още работят.
Проблемите с отпадъците на общините от Рилското корито си имат своя драматична предистория. Години наред изграждането на завод за депониране и оползотворяване на отпадъци в Кочериново беше на стартова линия. Това осигури два мандата на тогавашния кмет Костадин Катин. Резултатът- завод няма, а кметът беше арестуван и все още е разследван за злоупотреби в особено големи размери.
Сега няколко общини гледат с надежда към Благоевград, където са готови с проект за оползотворяването на отпадъците. По него ще се обработват отпадъците на Симитли, Бобошево, Рила, Кочериново и областния център. Строителството ще започне най-вероятно догодина, а дотогава отпадъците поемат по стария път към бунищата, които лесно се запалват в жегите и обгазяват близките селища.Миналата седмица се запали благоевградското сметище, преди два дни - това в село Слатино, където се депонират всички отпадъци на община Бобошево. Живеем в страх и ужас да се запалим или отровим, разказват местни хора, живеещи в близост.
Още по темата - в звуковия файл.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg