Ако имате рожден ден, вероятно ще се радвате да разполагате с един месец за празници. Такъв рожденик е Атанасовското езеро, лагуната е част от комплекса на Бургаските езера. Именният ден на езерото е през зимата, но как, заради студа, да празнуваш един месец на открито?!
През лятото е друго. Целият август преминава в интензивни и много приятни приключения, посветени на лагуната. Подходящо е и за рожден ден, и за доброволческа бригада за почистване. Дори за фотосесии има достатъчно време. Тогава езерото се превръща във фотомодел, а заснетите кадри - във вълнуваща изложба.
Обичайно е, като кажем „сол”, да си представим нещо бяло и солено. Но по време на фестивала има изобилие от пъстри по дух и цвят прояви. Отвсякъде струи такова настроение, че организатори и участници не спират да раздават сладки усмивки. Как да не се усмихнеш широко при вида на някоя възторжена фигура, щастлива от факта, че е омазана от главата до петите с лечебна кал и луга. Едни избират да се превърнат в солничари за един ден. Други не изневеряват на шопинг-терапията. Впускат се в издирване на най-интересния продукт, който може да се открие на базара на солта. Трети просто се забавляват, докато неусетно научават интересни факти за удивителното езеро. Лагуната е подходящо място за разходки пеша или с велосипед.
Атанасовското езеро е на стратегическо място по пътя на птиците „Виа Понтика”. Пролет и есен въздушната „магистрала” е силно оживена. При смяната на сезоните, стотици хиляди пернати мигранти сменят посоките, климата, страните, в търсене на по-добро място за живот.
В последните години темата „миграция” доби други измерения. Все по-често я свързваме с хората, готови да изминат огромни разстояния, за да намерят подслон, храна и сигурност. Затова в четвъртия Фестивал на солта водещата тема е: „Миграция - на птици, на животни, на хора” .
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg