Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Освобождаването на някои храни от ДДС - дискусията продължава, някои не са доволни от решението на парламента

Снимка: БГНЕС
След първоначалното одобрение на приетите промени миналата седмица, които освободиха част от бизнеса от ДДС при дарения на храни - тази седмица вече настъпи време за уж по-маловажните, но далеч по-прагматични предложения по този, оказа се, доста важен обществен въпрос.

Срещата на финансовия министър Владислав Горанов с омбудсмана Мая Манолова и договарянето им за механизмите на създаването на нова хранителна банка, а също и за контрола върху тази благотворителна дейност, поднови дискусията, както и коментарите на някои икономически наблюдатели, че далеч не всички са доволни от това решение, но поради високото обществено одобрение, не проявяват недоволството си само задават въпроси как ще стане това, дали ще може да се реализира това и дали всички бедни или гладни ще имат полза от това.
Разбира се, че трябва да има някаква правна гаранция за осъществяването на този вид благотворителност, разбира се, че контрол трябва да има, но с прекалените опасения за злоупотреби някак си се прекали в последните дни. И аз се питам защо. Отговорът дойде от един разговор с един от вносителите на този проект в парламента - Петър Славов от Реформаторския блок, който заедно с някои свои колеги от различните групи разработи промените чисто законодателно, а в момента е зает с детайлите около него за второто четене в пленарната зала.
Според Петър Славов има някои среди, които няма да са доволни от прецизирането на закона, и от желанието за по-сериозен контрол върху качеството на даряваните храни, понеже така и така са инкасирали някакви печалби от залежала стока… как? Чрез фалшиви документи от държавните екарисажи за бракувана хранителна продукция, а всъщност някои търговци и собственици на хранителни заведения препродават напълно годната за ядене стока на свои колеги от бранша.
По тази причина явно малък процент от търговците все пак нямат никаква полза даряването на храни да бъде регламентирано и затова от омбудсмана и от финансовия министър дойде предложението за проверки в държавните екарисажи.
Потребителските организации в България вече са доста и би трябвало да се досещат за подобни неща. Богомил Николов, председателят на асоциация Активни потребители прие идеята, и се задължи и неговата организация да се включи в контрола на бъдещата благотворителна дейност с храни.
Засега става ясно само, че някои търговци, недотам изрядни, ще загубят от поправките в закона за ДДС. И все пак всички трябва да сме много внимателни - и медиите, и обществото, за да не може една добра идея да не се получи в практиката. Дарителството на храни е кауза - за нея се водеше борба от 10-ина години, и не редно да се допусне нещо, което е така успешно в други европейски страни - да не се случи у нас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Иванова, пиар на Регионалната библиотека в Бургас

15 000 новозаписани читатели има бургаската библиотека "Пейо Яворов" за миналата година

На 1 ноември – Деня на народните будители – в предаването "Нашият ден" бе излъчено интервю с Яна Кършийска, директор на бургаската библиотека "Пейо Яворов". В разговора тя сподели радостта си от активното присъствие на младите хора в библиотеката , описвайки я като място, което те възприемат като "втори дом". Ден на народните будители По..

обновено на 01.11.24 в 10:57

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00