Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Единствено дарения могат да изпратят наши млади учени на финала на световно състезание по синтетична биология в САЩ

| обновено на 19.10.16 в 11:28 БНР Новини
Българският отбор по синтетична биология
Снимка: личен архив

Български отбор по синтетична биология е избран сред 300 други екипа от млади учени от цял свят, за да представи страната ни на престижното световно състезание по синтетична биология iGEM. В проекта участват 15 студенти трети курс от Медицински университет – София, Технически университет–София и Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Финалът на световната научна надпревара на високотехнологични проекти е в края на октомври в Бостън, САЩ. Проектът на българския отбор: „Говорещи бактерии“ е иновативен, а резултатите от него ще имат широко практическо приложение в различни области и ще отворят нови научни врати в сектора на биотехнологиите. Състезанието дава възможност на талантливите и активни млади хора да се докоснат до високотехнологичната наука и върховите постижения още в студентските години и така да бъдат мотивирани да продължат развитието си в научната сфера.
СнимкаПредставянето на младите ни учени пред света е обречено на провал, ако не успеят да съберат необходимата им за пътуването до САЩ сума от 10 000 лева до 25 октомври. С помощта на дарители и кампания за продажба на тениски с логото на отбора, членовете му вече са събрали част от нужните средства, но за съжаление те все още се оказват недостатъчни за довършване на научните проучвания и за организиране на пътуването за финала на състезанието в Америка.
В студиото на "Аларма" гостуват част от студентите от българския отбор: Марио  Марков, Десислава Попова и Николай Крумов и техния ръководител Борис Киров -  преподавател в Техническия университет.


Ако желаете да подпомогнете младите учени, сметката по която се набират средства е:


Първа инвестиционна банка АД
бул. "Драган Цанков" №37
BIC: FINVBGSF
IBAN - BGN: BG35FINV91501216732479

Сайт на отбора

Телефон за връзка с българския отбор: Марио Марков - 0885940323



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04