Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само музика!

БНР Новини
Кадър от филма
Снимка: kinomania.bg

Когато разбрал, че режисьорът Атанас Киряков ще снима филм за Теодосий Спасов, поетът Борис Христов, който също е правил филм за него, му казал: Този филм трябва да бъде само от музика...!
Новият документален филм „Балканска хармония – истина или сън“ на Атанас Киряков за Теодосий Спасов е много музика, в него има кадри дори от едногодишния Бродуейски период нa Теодосий, за който почти нищо не се знае. Разбира се, музиката е най-вече балканска – няколко талантливи музиканти от различни балкански страни правят съвместни музикални проекти, чиито основен двигател е Теодосий, свирят я в Скопие, я в София. Тази музика е балканското единение, помирение, на това място, където като че ли непрекъснато политиката ни разделя.
Атанас Киряков е автор на филмите „За служебно ползване“, носител на „Златен ритон“, „Оцелелите“, „Горяни“, „Иван Кирков или да се спасиш в спомена“.
Премиерата на „Балканска хармония – истина или сън“ в рамките на Киномания е в неделя в кино „Люмиер“.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15
Правдолюб Иванов, Изложба „Истината за истината“

Изкуство при влошено време

Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..

публикувано на 07.04.25 в 13:05
Джозеф Ал-Ахмад

Актьорът Джозеф Ал-Ахмад със спомен за баба му – поетесата Ваня Петкова

Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...

публикувано на 07.04.25 в 11:54
Проф. Златимир Коларов

Медицината и литературата: Два пътя към човека

На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист , човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и..

обновено на 07.04.25 в 11:06