Преди два дни в клуб „Перото“ на Националния дворец на културата в рамките на ХХХ юбилейна Киномания се състоя премиерата на книгата „Озарения в полите на Витоша. Летопис за ранното кино в България (1896-1915)“ на известния филмов изследовател на киното, журналист и писател д-р Петър Кърджилов, която предлага задълбочено изследване на началния 20-годишен период на българското кино, който досега беше много малко проучван. Петър Кърджилов е автор на исторически книги за българското кино, завършил е ВИТИЗ, специалност кинознание, дълги години работи в Българска национална филмотека, в Националния съвет за радио и телевизия, в Българската национална телевизия, асоцииран член е на сектор „Екранни изкуства“ към Института за изследване на изкуствата при БАН. Автор на журналистически материали и научни публикации, издал е 20 книги, осем от които са посветени на историята на българското кино. Популярен е като автор на хуманитарна („мека“) научна фантастика и фантастични приказки за деца, бил е заместник главен редактор на списание „Феп“ и главен редактор на списание „Фантастични истории“.
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..
Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист , човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg