Съвсем скоро спортната общественост на България отбеляза 70-тия рожден ден на Йорданка Благоева – лекоатлетката, която първа отбеляза световен рекорд в женския спорт на България, през далечната 1972 година.
В тази рубрика „Истории в ефира“ говорим за всякакви нестандартни хора, а Йорданка Благоева отдавна е станала стандартно известна с постиженията си в леката атлетика, в спортните организационни среди и в търсенето на някакви нови пътища за спорта…
Първа победа в големия спорт – сребърният медал на Йорданка Благоева е резултат от недотам честна игра и истинско прецакване от страна на германските организатори в полза на една млада лекоатлетка от Мюнхен, която печели златния медал… Това не е най-хубавият спомен на Йорданка – напротив споменът за сребърния медал е доста горчив, но пък „всяко зло за добро“, по нейния израз - 20 дни по-късно, след Мюнхен, тя е първата българка от женските спортове, поставила световния рекорд на висок скок – 194 сантиметра на международно състезание в Загреб…
По-нататък следват много медали, разбира се , и прекратяване в един момент на активния спорт, но Йорданка Благоева не спира дотук… Тя и нейния екип успяват да създадат цяла школа и цял звезден отбор през годините от скачачки на висок скок – Людмила Андонова, ненадмината Стефка Костадинова и още други, чак до най-младата – Мирела Демирева, която само преди девет месеца ни зарадва с медал от олимпиадата в Рио де Жанейро…
След това Йорданка продължава образованието си в Москва, защищава дисертация на тема лека атлетика и висок скок, по-късно е една от създателките на Съюза по аеробика в България, и продължава и досега спортната си работа…
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..
На 1 ноември – Деня на народните будители – в предаването "Нашият ден" бе излъчено интервю с Яна Кършийска, директор на бургаската библиотека "Пейо Яворов". В разговора тя сподели радостта си от активното присъствие на младите хора в библиотеката , описвайки я като място, което те възприемат като "втори дом". Ден на народните будители По..
Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg