Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йорданка Благоева – за световните рекорди, световните проблеми и малките истини за живота

БНР Новини
Йорданка Благоева
Снимка: архив

Съвсем скоро спортната общественост на България отбеляза 70-тия рожден ден на Йорданка Благоева – лекоатлетката, която първа отбеляза световен рекорд в женския спорт на България, през далечната 1972 година.
В тази рубрика „Истории в ефира“ говорим за всякакви нестандартни хора, а Йорданка Благоева отдавна е станала стандартно известна с постиженията си в леката атлетика, в спортните организационни среди и в търсенето на някакви нови пътища за спорта…
Първа победа в големия спорт – сребърният медал на Йорданка Благоева е резултат от недотам честна игра и истинско прецакване от страна на германските организатори в полза на една млада лекоатлетка от Мюнхен, която печели златния медал… Това не е най-хубавият спомен на Йорданка – напротив споменът за сребърния медал е доста горчив, но пък „всяко зло за добро“, по нейния израз - 20 дни по-късно, след Мюнхен, тя е първата българка от женските спортове, поставила световния рекорд на висок скок – 194 сантиметра на международно състезание в Загреб…
По-нататък следват много медали, разбира се , и прекратяване в един момент на активния спорт, но Йорданка Благоева не спира дотук… Тя и нейния екип успяват да създадат цяла школа и цял звезден отбор през годините от скачачки на висок скок – Людмила Андонова, ненадмината Стефка Костадинова и още други, чак до най-младата – Мирела Демирева, която само преди девет месеца ни зарадва с медал от олимпиадата в Рио де Жанейро…
След това Йорданка продължава образованието си в Москва, защищава дисертация на тема лека атлетика и висок скок, по-късно е една от създателките на Съюза по аеробика в България, и продължава и досега спортната си работа…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16
Гергана Иванова, пиар на Регионалната библиотека в Бургас

15 000 новозаписани читатели има бургаската библиотека "Пейо Яворов" за миналата година

На 1 ноември – Деня на народните будители – в предаването "Нашият ден" бе излъчено интервю с Яна Кършийска, директор на бургаската библиотека "Пейо Яворов". В разговора тя сподели радостта си от активното присъствие на младите хора в библиотеката , описвайки я като място, което те възприемат като "втори дом". Ден на народните будители По..

обновено на 01.11.24 в 10:57

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23