Съвсем скоро спортната общественост на България отбеляза 70-тия рожден ден на Йорданка Благоева – лекоатлетката, която първа отбеляза световен рекорд в женския спорт на България, през далечната 1972 година.
В тази рубрика „Истории в ефира“ говорим за всякакви нестандартни хора, а Йорданка Благоева отдавна е станала стандартно известна с постиженията си в леката атлетика, в спортните организационни среди и в търсенето на някакви нови пътища за спорта…
Първа победа в големия спорт – сребърният медал на Йорданка Благоева е резултат от недотам честна игра и истинско прецакване от страна на германските организатори в полза на една млада лекоатлетка от Мюнхен, която печели златния медал… Това не е най-хубавият спомен на Йорданка – напротив споменът за сребърния медал е доста горчив, но пък „всяко зло за добро“, по нейния израз - 20 дни по-късно, след Мюнхен, тя е първата българка от женските спортове, поставила световния рекорд на висок скок – 194 сантиметра на международно състезание в Загреб…
По-нататък следват много медали, разбира се , и прекратяване в един момент на активния спорт, но Йорданка Благоева не спира дотук… Тя и нейния екип успяват да създадат цяла школа и цял звезден отбор през годините от скачачки на висок скок – Людмила Андонова, ненадмината Стефка Костадинова и още други, чак до най-младата – Мирела Демирева, която само преди девет месеца ни зарадва с медал от олимпиадата в Рио де Жанейро…
След това Йорданка продължава образованието си в Москва, защищава дисертация на тема лека атлетика и висок скок, по-късно е една от създателките на Съюза по аеробика в България, и продължава и досега спортната си работа…
"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg