Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки“: Антония Бембо

Италианската певица и композиторка Антония Падоани Бембо е родена около 1640 година във Венеция в семейството на доктор Джакомо Падоани и Диана Парески. Историята мълчи относно подробности в нейния личен и творчески живот. През 1659 година се омъжва за венецианския благородник Лоренцо Бембо, но бракът им не е успешен и още преди 1676 година Антония се премества в Париж. Там пее в двора на краля-слънце  Луи ХІV. С негово съдействие получава пенсия и подслон в малко религиозно общество „Дамите на Сен Шомон“.
Шест тома от ръкописите на италианско-френската композиторка оцеляват и днес се съхраняват в Националната библиотека на Франция под заглавието Produzioni armoniche, повечето от творбите са посветени на Луи ХІV.
Антония Бембо е съвременничка на френската композиторка и клавесинистка Елизабет-Клод Жаке дьо ла Гер и заедно с нея е покровителствана от френския двор. За кралската сватба тя пише операта „Влюбеният Херкулес“ по либрето на Франческо Бути. Подобно на сънародничката си Барбара Строци е ученичка на прочутия Франческо Кавали от 1654 г. Това й дава широки творчески възможности и Антония успява да пише музика във всички важни за времето си жанрове като опери, светски и духовни кантати, малки и големи мотети. И разбира се, лесно можем да открием в стила й прекрасна амалгама от италиански и френски похвати и направления в изкуството. Например италианската виртуозност съчетана с френските танцови форми. Повечето от творбите й са за сопранов глас, какъвто е самата тя и акомпанимент на басо континуо.

четвъртък, 30 март, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25