Тази година се навършват 10 години от първото българско шествие на ЛГБТИ (лесбийки, гей, бисексуални, транссексуални и интерсексуални хора) наречено София Прайд.
28 юни 1969 година сега се смята за началото на световното гей движение. Всичко започва още на 27 юни вечерта. Полицията от Манхатън започва акция в бар Стоунуол Ин, известен с гей посетителите си. Снабдени със заповед за обиск, полицаите нахълтват и започват разпити, а барманът и няколко гости са арестувани. По онова време в САЩ хомосексуализмът се наказва със закон. Около 200 души обаче не си тръгват от бара, а следят развоя на събитията отвън и когато последната арестувана лесбийка оказва съпротива на полицаите, напрежението ескалира. Към полицията политат бутилки, камъни, боклуци. Полицаите влизат отново в бара, а тълпата ги атакува отвън, размириците продължават до късно през нощта, а на следващата сутрин улиците наоколо осъмват с лозунги: „Подкрепете хомосексуалистите“. Вечерта бунтът е възобновен, а из целия квартал избухват пожари. Над 200 гей мъже, лесбийки и травестити водят битка с 400 полицаи от отряда за борба с размириците . Това е първият в историята бунт на хомосексуалните, който отеква в цял свят, а по-късно всички гей шествия се правят на или около датата 28 юни. Малцина знаят, че у нас през 60-те години има опит за гей шествие. Част от артистите на оперетата, известни с хомосексуалността си, организират шествие, тръгвайки от Централната минерална баня и стигайки до Горна баня. Участниците били преоблечени с рокли и перуки. Тази проява не останала незабелязана от Държавна сигурност, след това били организирани четири групови съдебни процеса – през 1961, 1964, 1974 и 1981 г. – срещу български културни дейци, чиято хомосексуалност била публична тайна.
За да се стигне до първия български Прайд на 28 юни 2008 г. ЛГБТИ активизмът у нас извървява дълъг път. Българска Гей Организаця „Джемини“ от създаването си през 1992 г. се бори за социалната интеграция на ЛГБТИ и води неравна битка с общественото мнение, медиите и политиците, а също така има значителна роля за приемането на българския Закон за защита от дискриминация, влязъл в сила в началото на 2004 г. и досега признаван за един от най-добрите подобни закони в Европа. През 2005-та на 17 май – международния ден за борба с хомофобията БГО „Джемини“ осъществява „Поход за равноправие“ – мирно шествие до Парламента . Макар че в него участват стотина ЛГБТИ активисти – мнозина смятат това шествие за първия Прайд в България.
През октомври 2006 София и БГО „Джемини“ са домакини на 28-та годишна конференция на ILGA Europe – ИЛГА–Европа – европейския клон на международната асоциация на гей, лесбийки, бисексуални, транссексуални и интерсексуални. И така – до 2008 г. когато България, БГО „Джемини“ и София вече бяха готови за първия български Прайд. А бяха ли наистина…
Припомняме със звукова картина моменти от Първия София Прайд през юни 2008 г, в който участниците бяха нападнати с димки, бомбички и дори коктейл „Молотов“ от „националисти“:
Откакто се провежда София Прайд винаги има хора, които не смятат неговото съществуване за необходимо. Даваме думата на един младеж с богословско образование. Пламен Иванов споделя своите аргументи против провеждането на София Прайд, а също и мнението, че в този си вид той провокира хомофобията и хомофобските действия, а не стимулира нужната обществена дискусия.
В събота стотици, а може би хиляди хора, ще участват на 10-тото шествие на т.нар. различни от хетеросексуалните. С видимостта си прайдът разкрива ЛГБТИ общностите като легитимна част от обществото – български избиратели и данъкоплатци, които имат нужда и право да поставят пред овластените своите проблеми и да искат тяхното разрешаване. А инакомислещи винаги ще има. Но винаги е по-добре техните аргументи да не включват насилие.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването. Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg