Министерство на здравеопазването предприема мерки за ограничаване употребата на наргилета и растителни изделия за пушене. Към момента използването им не е регламентирано в българското законодателство.
По инициатива на Министерството на здравеопазването ще бъде сформирана работна група от няколко ведомства, която ще разработи такива мерки. Първата работна среща ще се проведе идната сряда и в нея ще участват представители на Министерствата на икономиката, МВР, МЗ, МОН, както и медицински специалисти и представители на местната власт, които имат отношение по проблема.
Заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова и експерти от Националния център по общественото здраве и анализи са обсъдили наличните научни доказателства относно здравните рискове и последиците за организма на пушещите наргиле. Информацията ще бъде използвана при разработването на мерките. Министерството на здравеопазването има готовност и за законодателна инициатива относно регулацията и контрола върху употребата на наргилета и растителни изделия за пушене.
Пушенето на наргиле от един мундщук с други хора крие риск от заразяване с много заболявания, сред които херпес, хепатит и туберколоза. Това каза за предаването „12+4“ по „Хоризонт“ психологът Христо Монов който изтъкна, че наргиле-баровете обслужват..
Пушенето на наргиле се превърна в голям хит сред деца и младежи. Към наргилето посягат вече и ученици в прогимназиалните класове. Тези, които не пушат пък ги обявяват за аутсайдери. Екзотичната лула, дори и електронна, генерира много повече..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg