От 25 до 29 септември в рубриката Запазена марка Радиотеатър сме приготвили пет разнообразни постановки.
На 25 и 26 септември от 0.20 часа ще имате възможност да чуете драматизация по романа „Лъженерон” на немския белетрист Лион Фойхтвангер.
Той е един от големите критици на хитлеристкия режим още в зародиша му. Най-известните му произведения са „Лисици в лозето“, „Гоя“, „Мъдростта на чудака“ и „Испанска балада“.
Когато идва на власт, Хитлер забранява книгите му и ги гори публично. В отговор писателят създава романа „Лъженерон“ (1936). Още с идването на нацистите на власт той се мести във Франция. Междувременно пътува до Съветския съюз и публикува истината за т.нар. Московски процеси и чистката на Сталин сред руския елит.
В радиопостановката участват актьорите Георги Черкелов, Николай Бинев, Наум Шопов и други. Режисьор е Георги Костов.
В сряда на 27 семпетмври ще чуете пиесата на големия съвременен полски поет Тадеуш Ружевич „Картотека”.
А в четвъртък – пиесата на френския драматург Ги Фоаси – „Линейката”.
В петък на 29 семтември ще излъчим „Мандат” от Николай Ердман, пиеса, написана в епохата на НЕП-а – новата икономическа политика, преди диктатурата на пролетариата да надвисне с пълна сила над съветските граждани. Една пиеса, изпълнена със ирония и състрадание към пропиления и изпразнен от смисъл живот на стотици хиляди хора.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg