Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева припомни историята на Международния ден на жената от преди 161 години, когато шивачки в Ню Йорк излизат на протест, за да защитят правото си да носят панталони на работното място. Първият международен протест в подкрепа на правата на жените да гласуват наравно с мъжете се провежда 57 години по-късно в няколко европейски града.
Караянчева припомни, че през 1977 г. Генералната асамблея на ООН обявява 8 март за официален ден на жената:
"Днес ни е лесно да кажем, че всеки ден трябва да е ден на жената. Това не бива да ни пречи да признаем, че много от правата на жените са били трудно извоювани през годините и далеч не навсякъде, дори и днес. Искам да поздравя всички дами с осми март! Бъдете здрави, нежни, красиви и вдъхновени, но нека да не забравяме, че празникът тръгва от желанието ни да се трудим наравно с мъжете. Затова нека да отбележим празника на жената с успешен труд в Пленарна зала. Честит празник на всички".
За международния ден на жената статистическата служба на Европейския съюз публикува изследване, според което жените в Евросъюза са били платени средно с 16 процента по-малко от мъжете през 2016 година. Франс прес цитира данни на Международната..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg