Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законодателството на България – основа на националната ни сигурност

БНР Новини
Проф. Огнян Герджиков, Анелия Торошанова и адвокат Любомир Новиков в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Росица Михова

През последни дни водещи юристи разкритикуваха работата на законодателя. Действително ли у нас законите се правят „безотговорно“, „непрофесионално“ и „популистки“?
Според проф. Огнян Герджиков, председател на Консултативния съвет по законодателство към председателя на Народното събрание, „стара болест“ е да се правят законите не така, както трябва. Няма сериозно професионално отношение, ние сме като една самодейна държава. Ние сме държавата с най-много законодателни промени в световен мащаб.“ На молба на водещата за препоръки към законодателите дава следния пример: „И най-големият майстор-готвач не може да изпече едно агне за 10 минути. Не трябва да се поддават на натиск, защото законодателството е ювелирна работа.“

Адвокат Любомир Новиков, бивш прокурор, уточни, че Наказателният кодекс е разработван 17 години, а Наказателно-процесуалният – 11 години. Това, което се прави сега, е от днес за днес. Не се обмислят нещата, не се прогнозират резултатите.

Данаил Кирилов, председател на Комисията по правни въпроси в НС: „Не съм напълно съгласен с проф. Герджиков. Подкрепям и винаги съм подкрепял исканията за по-висок стандарт на прецизност в законодателството. Предишното Народно събрание направи известна революция в законодателната процедура, като се предвижда задължителна предварителна оценка на всички законопроекти. Законодателният процес отразява сблъсъка на тези в обществото. Нужно е да се повиши правната култура на хората.“

В предаването ще чуете и интервю с екс правосъдния министър Антон Станков, според когото законодателният процес в България е дълбоко подценен.

Чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58