Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законът за противодействие на тероризма и националната сигурност на България

БНР Новини
Адвокат Антон Станков, Анелия Торошанова и адвокат Любомир Новиков (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Василена Мирчева

Приемането на закона за противодействие на тероризма е в изпълнение на задължения, поети от България по силата на Европейската конвенция за противодействие на тероризма и Рамковите решения на Съвета на Европейския съюз от 2002 и 2008 г. Какви надежди бяха възложени на този закон и дава ли се конкретна дефиниция на понятието „тероризъм“? Има ли текстове в закона, които са в противоречие с разпоредбите на чл. 9, ал. 1 от Конституцията на страната ни? За това говорим днес в предаването „Законът и Темида“ със събеседниците Антон Станков, бивш правосъден министър; адвокат Любомир Новиков, бивш прокурор и Христиан Митев, заместник председател на Комисията по правни въпроси в 44-то Народно събрание.

„Дефиницията на понятието „тероризъм“ в новия закон е основана на дефиницията от Наказателния кодекс. Тя описва донякъде тероризма, но не съответства достатъчно на това престъпление. Дефинира цели, които всъщност са част от самото действие. В закона няма баланс между сигурност и спазване на човешките права. В него прави впечатление отсъствието на съдебната власт и липсата на правила за обмен на информация. Приемането му не отговаря на закона за нормативните актове“ – каза днес в „Законът и Темида“ адвокат Антон Станков. Според него националният контратерористичен център е дефиниран много механично, не може да се разчита на бързина на действие. Законът предполага огромни проблеми в областта на обмена на информация.

Адвокат Любомир Новиков: „Смисълът на закона е да създаде координация между органите. В това отношение той търпи дълбоки критики. Координацията не е добра, това е някакъв „тюрлю гювеч“. В противотерористичните действия е включена и армията. Възлагат й се неспецифични дейности, които противоречат на Конституцията. В цялата противотерористична дейност липсват прокуратурата и съдът. Превенцията по никакъв начин не е осигурена. Да се молим на Господ да не се случва този закон да бъде прилаган!“

Христиан Митев: „Идеята за приемането на закона дойде от МВР. Беше приет в края на мандата на 43-то НС. Съгласен съм с част от критиките, законът има много несъвършенства, но идеята тогава беше да бъде приета законова рамка. При противодействие на терористичен акт имаме известна степен на нарушаване на правата на хората, това е неизбежно.“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58