Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чия е вината за рушенето на горноезеровския манастир „Света Богородица“?

БНР Новини
Игуменката на манастира майка Серафима призовава за помощ всеки, който може да се отзове
Снимка: радио Бургас

Горноезеровският манастир „Света Богородица“ се намира между квартал „Меден рудник“ на град Бургас и село Горно Езерово. Според легендите на това място още от тракийско време е имало езическо светилище. Първите документални сведения за съществуването на манастира са от 1892 г. В много общински документи е споменат под името „Аязмото“.
Защо параклисът на Серафим Сарофски към горноезеровския манастир е сринат до основи и какви други поражения има в святото място? В предаването гостува Комня Фучеджиева от Бургас. Ще чуете и игуменката на манастира майка Серафима, бургазлийката София Малева, ареднаторът Илия Проданов и колегата от радио Бургас Десислава Златева.
Комня Фучеджиева: Манастирът е основан през 12-ти век, по-късно е бил разрушен. През 1982 започва възстановяването му от благочестиви християни и днешната игуменка Майка Серафима. На мястото стават много чудеса. В резултат от наводнение на манастира са нанесени огромни щети. Ние всички сме Божии създания и живеем под Божия покрив. Нека съхраним вярата, която ни е запазила през вековете, нека бъдем по-човечни и отговорни към създаденото от Майка Серафима.
Майка Серафима: На 25 октомври 2017 по вина на арендатора стана голямо наводнение и още няма кой да почисти, стоя в калта. Апелирам към всички добри хора да дойдат да помогнат.

Комня Фучеджиева и Анелия Торошанова в студиото на предаването
София Малева: Още на 17 октомври, преди наводнението е подаден сигнал към дирекция на полицията, община Бургас и други органи във връзка с прокопана от арендаторите канавка, която представлява заплаха за манастира. Нямаше никаква реакция. От общината са гласувани 10 хиляди лева помощ, но до момента нищо не е получено.
Илия Проданов: Не сме строили никакво съоръжение, отводнителна канавка си съществуваше отпреди, ние само я почистихме. Тя е с дълбочина 50 сантиметра и не може да създаде такъв проблем. Причина за наводнението в манастира е бедствената ситуация, манастирът много пъти се е наводнявал, той е построен в много ниска точка.
Десислава Златева:  През всичките тези години никоя институция не пожела да помогне.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58