Горноезеровският манастир „Света Богородица“ се намира между квартал „Меден рудник“ на град Бургас и село Горно Езерово. Според легендите на това място още от тракийско време е имало езическо светилище. Първите документални сведения за съществуването на манастира са от 1892 г. В много общински документи е споменат под името „Аязмото“.
Защо параклисът на Серафим Сарофски към горноезеровския манастир е сринат до основи и какви други поражения има в святото място? В предаването гостува Комня Фучеджиева от Бургас. Ще чуете и игуменката на манастира майка Серафима, бургазлийката София Малева, ареднаторът Илия Проданов и колегата от радио Бургас Десислава Златева.
Комня Фучеджиева: Манастирът е основан през 12-ти век, по-късно е бил разрушен. През 1982 започва възстановяването му от благочестиви християни и днешната игуменка Майка Серафима. На мястото стават много чудеса. В резултат от наводнение на манастира са нанесени огромни щети. Ние всички сме Божии създания и живеем под Божия покрив. Нека съхраним вярата, която ни е запазила през вековете, нека бъдем по-човечни и отговорни към създаденото от Майка Серафима.
Майка Серафима: На 25 октомври 2017 по вина на арендатора стана голямо наводнение и още няма кой да почисти, стоя в калта. Апелирам към всички добри хора да дойдат да помогнат.
София Малева: Още на 17 октомври, преди наводнението е подаден сигнал към дирекция на полицията, община Бургас и други органи във връзка с прокопана от арендаторите канавка, която представлява заплаха за манастира. Нямаше никаква реакция. От общината са гласувани 10 хиляди лева помощ, но до момента нищо не е получено.
Илия Проданов: Не сме строили никакво съоръжение, отводнителна канавка си съществуваше отпреди, ние само я почистихме. Тя е с дълбочина 50 сантиметра и не може да създаде такъв проблем. Причина за наводнението в манастира е бедствената ситуация, манастирът много пъти се е наводнявал, той е построен в много ниска точка.
Десислава Златева: През всичките тези години никоя институция не пожела да помогне.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg