Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има политическа воля за справяне с проблемите на семействата с деца с увреждания, но има нужда от нови закони

БНР Новини
Отляво надясно: Росица Димитрова, Надежда Денева, Вера Иванова, Анелия Торошанова, Валентина Христова и Елеонора Петрова
Снимка: Василена Мирчева

Правата на децата с увреждания и политиката на държавата – това е темата на днешното издание на предаването „Законът и Темида“. За проблемите на семействата с деца с увреждания, ролята на държавата, връзката със системата за закрила на детето и Закона за личната помощ разговаряме в студиото с Росица Димитрова – заместник министър на труда и социалната политика, юриста Елеонора Петрова, Вера Иванова –председател на Конфедерация за защита правата на децата,  Валентина Христова – майка на дете с увреждане и Надежда Денева – експерт закрила на детето.

Вера Иванова: Системата обрича децата с увреждания на смърт. На 18-годишна възраст спират помощите и децата ни се приравняват към един контингент от хора, които от мързел никога не са работили и са на социална пенсия, а децата ни получават процент от тази социална пенсия. Няма развити услуги и родителят на дете с увреждане цял живот е заложник на детето си.

Валентина: Имам момиче на 17 години, когато завърши училище, тя е обречена да стои вкъщи. Обречен е и поне един член от семейството на дете с увреждане. Аз като майка на дете с увреждане никога не съм работила и никога няма да работя. Сраснала съм се с нея. Когато казваме, че е по-добре да надживеем децата си, не го казваме, за да сме интересни и да предизвикаме съжаление, а защото това са голите факти. Мисълта, че дъщеря ми ще остане един ден без мен, ме убива – това е!

Проблемът с дневните центрове за хора с увреждания е много голям, никак не е лесно да се запишеш в такъв център, подбират се деца и хора с по-леки увреждания.

Росица Димитрова: Много внимателно слушам това, което се споделя от майки на деца с увреждания и от организации на хора с увреждания и внимателно анализираме това, което се споделя като информация, становища, мнения. Предстои да преминем към изработването на нов закон за интеграция на хората с увреждания, за да може законодателните разпоредби да отговарят на разпоредбите на Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН, която България е ратифицирала през 2012 г.

Елеонора Петрова: Има нужда от нови закони. Основното, което искаме, е да се въведе индивидуална оценка на потребностите на детето. В момента се прави социална оценка, социалните работници, които я правят, дори не са виждали детето. Що се отнася до закона за интеграция на хората с увреждания, вече не говорим за интеграция, а за социално включване на хората с увреждания.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58