Директорът на българския културен институт в Унгария Олга Попова обяви, че обжалва резултатите от конкурса за нов титуляр на поста, като в предаването „Хоризонт до обед“ обясни какви са възраженията ѝ.
Това става след като на 26 септември Министерството на културата обяви резултатите от конкурсите за директори в няколко от ключовите български културни институти зад граница, сред които в Прага, Берлин, Виена, Лондон, Братислава.
На първо място за Будапеща е класиран Пламен Пейков, събрал според действащата наредба необходимите 2/3 от 315 точки, втора остава Олга Попова.
Тя обжалва този резултат в две писма с възражения до Министерството на културата и настоява за проверка и преразглеждане на резултата.
„Кандидатите в конкурса бяхме трима. Класираният на първо място е единственият кандидат, завършил само „Българска филология“ и реално невладеещ унгарски език. Г-н Пейков е допуснат до конкурса със сертификат за завършен начален курс по унгарски език. Знанието на езика на страната-домакин не случайно е задължително условие за длъжността. За съжаление, в наредбата не е предвидено назначената комисия да извършва проверка на нивото на знание на кандидатите, където би могло да се установи дали действително отговарят на това условие и дали биха могли да изпълняват служебните си отговорности“, каза Олга Попова.
Тя посочва още, че г-н Пейков вече има назначения от Министерството на културата за ръководител на българския културен институт в Будапеща за цели 10 години – от 2003 до 2013 г. „Ако бъде назначен отново, той ще има трети мандат на тази позиция, а в закона е записано, че на позиция директор не могат да бъдат назначавани хора за повече от 2 мандата“, аргументира се Попова.
„Ако бъде назначен, г-н Пейков влиза в противоречие с още един закон - Законът за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, защото майка му от 31 години е директор на национален учебен комплекс по култура за италиански лицей, на подчинение на Министерството на културата“, твърди още тя.
Попова подчерта още, че Пламен Пейков е бил единственият, отказал съгласие за заснемане с камера провеждането на конкурса.
От пресцентъра на Министерството на културата съобщиха за „Хоризонт“, че не отказват коментар към момента, но на по-късен етап ще говорят по казуса.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg