В неделния следобед на 2 декември ще чуете 59 минути и 24 секунди дълъг запис на текст, който няма да ви остави равнодушен и безучастен и за една от 3576-те секунди времетраене. Иван Добчев, Асен Аврамов, Майя Динева, Боян Сталев, Димитър Василев са хората, които са го сътворили през 2010 година, а преди това Константин Илиев е написал текста на „Великденско вино или Обвинения срещу свещенодякон Игнатий Левски и ловешките труженици, отправени от Кръстьо Тотев Никифоров в долнокрайската черква „Света богородица“.
И двете, и текстът, и записът трябва да звучат често по радиото, защото са пречистващо полемично преживяване за слушателя. Мигновено ще се окажете в средата на силно напрегната дискусия по толкова важни и същностни теми, че може и да се уплашите. Конфликтността и високият градус на напрежение, породен от един прост факт, прост и вечно горещ – къде е истината и мотивацията част от истината ли е или не.
Убийство чрез отравяне е начинът, по който ловешките граждани искат да накажат поп Кръстьо, обвинен, че е извършил предателство през 1972 година и цената на това предателство е Васил Левски. Монологът преминава през драматични обрати и ту намира убежище в императивите на агресията и революционното насилие, ту в постулатите на християнския морал.
Премиерата на „Великденско вино“ е била през 1980 година в Драматичен театър "София". Режисьор Леон Даниел. През 1993 г. Иван Добчев постави пиесата в Народен театър "Иван Вазов", София с Велко Кънев в ролята на поп Кръстьо и Цветан Алексиев. В постановката на Иван Добчев от 2010 г., реализирана в Първо студио на БНР, ролята на поп Кръстьо се изпълнява от Георги Къркеланов.
„Добрата пиеса е като добър кладенец – колкото повече черпиш от него, толкова повече вода идва“, казва Леон Даниел за този текст.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg