Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лингвистичните пътешествия на един млад българин

БНР Новини
3
Тихомир Рангелов и Венета Гаврилова
Снимка: Кирчо Стоичков

След като завършва скандинавистика в Софийския университет и исландска филология в Исландия, Тихомир Рангелов изследва един малък и застрашен от изчезване език, говорен от 950-те жители на малко островче в далечната тихоокеанска държавица Вануату. 270 000 са жителите на държавата, а езиците, които говорят, са над 120. Повечето от тях си отиват заедно с шепата хора, които ги владеят. Благодарение на щастливата си среща с д-р Джули Барбар от университета Уайкато в Нова Зеландия и успешно защитения и финансиран от ELDP (Програма за документиране на застрашените езици) със средства на фонд Аркадия проект младият изследовател получава възможността да документира, опише и „ревитализира“ езика ахамб. Впрочем за последното той е поканен от местните вождове, които имат силно желание да се адаптира азбука за родния им говор, да се напишат учебници и помагала за началното училище, за да могат децата им да го изучават и да предадат нататък легендите, традиционната култура и мироглед. За някои особености на този толкова далечен и странен за нас език Тихомир Рангелов ще разкаже на 27 май в специално организирания от ФКНФ на Софийския университет ден на местните езици, а на 29 май ще продължи разказа си за срещите и преживяванията си във Вануату в Клуба на пътешественика. Първо обаче той гостува в предаването „За думите“. Чуйте го.
• „25 години „За думите“: от фонда на предаването – „Християнският календар“
• „Забравени думи“: хубави, многозначни, колоритни думи и съчетания, които (почти) сме забравили


Снимките в галерията са ни предоставени от Тихомир Рангелов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39

Познатият и непознат Алберт Коен

За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..

публикувано на 12.02.25 в 13:15