Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лингвистичните пътешествия на един млад българин

БНР Новини
3
Тихомир Рангелов и Венета Гаврилова
Снимка: Кирчо Стоичков

След като завършва скандинавистика в Софийския университет и исландска филология в Исландия, Тихомир Рангелов изследва един малък и застрашен от изчезване език, говорен от 950-те жители на малко островче в далечната тихоокеанска държавица Вануату. 270 000 са жителите на държавата, а езиците, които говорят, са над 120. Повечето от тях си отиват заедно с шепата хора, които ги владеят. Благодарение на щастливата си среща с д-р Джули Барбар от университета Уайкато в Нова Зеландия и успешно защитения и финансиран от ELDP (Програма за документиране на застрашените езици) със средства на фонд Аркадия проект младият изследовател получава възможността да документира, опише и „ревитализира“ езика ахамб. Впрочем за последното той е поканен от местните вождове, които имат силно желание да се адаптира азбука за родния им говор, да се напишат учебници и помагала за началното училище, за да могат децата им да го изучават и да предадат нататък легендите, традиционната култура и мироглед. За някои особености на този толкова далечен и странен за нас език Тихомир Рангелов ще разкаже на 27 май в специално организирания от ФКНФ на Софийския университет ден на местните езици, а на 29 май ще продължи разказа си за срещите и преживяванията си във Вануату в Клуба на пътешественика. Първо обаче той гостува в предаването „За думите“. Чуйте го.
• „25 години „За думите“: от фонда на предаването – „Християнският календар“
• „Забравени думи“: хубави, многозначни, колоритни думи и съчетания, които (почти) сме забравили


Снимките в галерията са ни предоставени от Тихомир Рангелов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
остров Оушън кей

Шест карибски държави – на един дъх

Има два бързи начина да обиколите шест карибски държави – да слушате "Покана за пътуване" или да плавате с круизен кораб между островите. Изпълнителният директор на списание „Наш дом“ Петя Кръстева е от по-късметлиите. Неотдавна тя акостира в Колумбия, Ямайка, Аруба, Панама, Коста Рика и на един безлюден остров. Как да пропусна възможността да я..

публикувано на 19.05.24 в 15:05
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35