Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изповедта на Лев Толстой

БНР Новини

Тази „Изповед“ на Лев Николаевич Толстой е тънка и много важна книга. Защото Толстой пише „Ако човек живее, той все в нещо вярва“ в период на дълбока криза – когато се съмнява накъде да поеме, какъв е смисълът на живота, кой може да даде отговор, има ли въобще отговор.  И изненадата  и дори удивлението му, че как всички хора наоколо живеят без да знаят отговора на най-важния въпрос - защо сме тук.

И да, във времето, когато Толстой пише своята изповед – той е вече 50-годишен, зад гърба си има романи като „Анна Каренина“ и „Война и мир“, има и слава, и уважение, здраво семейство, любима жена и деца. Здрав е. И всичко би трябвало да му е наред.
„Аз сякаш бях живял, живял, вървял, вървял, бях стигнал до пропаст и ясно бях видял, че пред мен няма нищо, само гибел. Не можеш нито да спреш, нито да се върнеш, нито да затвориш очи, за да не гледаш как пред теб няма друго, освен измамата на живота и щастието, истинските страдания и истинската смърт, пълното унищожение“, пише Толстой през 1879 г.

Три години по-късно той ще добави още няколко абзаца към тази изповед – разказва за един свой сън, за това как виси над бездната и не може да се помръдне от ужас. И тогава вдига глава нагоре и само гледката на другата бездна – тази над него, му позволява да забрави и страха си и усещането си за безпомощност.

Затова „Изповед“ е тежка, но много честна книга. Толстой задава въпроси, анализира, тълкува текстове от Библията, цитира Шопенхауер и Платон. След тази книга настъпва и промяната у Толстой – всички знаем, че писателят намира единствена утеха в простия живот, близо до земята – това е животът на обикновените хората, които сами изкарват прехраната си, често с много труд. Но пък според Толстой само в този живот има вяра и смисъл. Затова „Изповед. Ако човек живее, той все в нещо вярва“ е книга за търсенето и за намирането на посока във време на криза.
А добрият превод е на Денис Коробко.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29