Според един от изследователите на живота и творчеството на Ингмар Бергман, когато той достига своето осмо десетилетие, започва да се връща и обръща обратно към детството си и спомените си за живота на родителите си, които често са правили погрешни според собствените им религиозни схващания стъпки. Мотивацията на техните постъпки и процесът на осъзнаване и преживяване на вината и греха след извършването им очевидно са залегнали в детското светоусещане като спомени за истории, случили се пред очите му, но в същото време са провокирали сериозна мисловно-анализаторско-креативно задълбочаване в същината и мрака на човешкия характер. Направените по онова време филми Фани и Александър (1983), Най-добри намерения (1992), Родени в неделя (1994) и Лични разговори са уникални в това отношение. Надмогване на греха чрез упование на вярата и с помощта на съветник е целта на своеобразната практика на личните разговори, които в преводите на други езици са наречени и частни беседи или частни изповеди.
Лични разговори (Private Confessions, на шведски Enskilda samtal) е роман в пет разговора, състояли се от юли 1925 до октомври 1934 г. и епилог от май 1937 година. Публикуван е през 1996 г. Още същата година е направен на филм, режисиран от Лив Улман, с премиера на 25 декември 1996 г. в Швеция. През 1997 г. филмът има прожекция на фестивала в Кан в категорията Un Certain Regard (Един особен поглед).
В продължение на 2 недели, от 16.00 ще чуете радиопродукцията върху Лични разговори в 2 части. Преводът е на Светла Стоилова, драматизация: Яна Добрева. Участват: Александра Василева, Велислав Павлов, Стоян Алексиев, Мимоза Базова, Юлиана Сайска и Леонид Йовчев. Режисьорът Григор Антонов успя да превърне тази впечатляваща кинематографична проза във великолепно аудио – многопластово, актьорски мощно, ритмично зашеметяващо и комуникативно отваряне на вратата към посланията на автора.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg