Мохамед Джамал е на 43 години, от Сирия, пристига в България легално, с документи, но семейството му остава в Турция и му трябват шест години и половина, за да се събере с децата си. Днес притежава бръснарски салон в София.
Рухуллах Юсуфи се мести със своето семейство в Афганистан, когато е на 20-годишна възраст и няколко години по-късно Рухуллах, бременната му съпруга, синът му и по-малкият му брат започват своето пътуване към Европа – дълго и опасно. Маршрутът е криволичещ - минава през България, Сърбия, стига до Германия, за да се върне Рухуллах отново тук, където получава бежански статут, устройва се и започва да работи от другата страна – като този път в помощ на други бежанци.
Владимир Панов пък е българин, който от години работи като преводач на чужденци – пътува до бежански центрове, работил е „със семейства, млади мъже, понякога и с жени без семейство, възрастни хора и непридружени деца“.
Мохамед Джамал е главен герой в историята на Теодора Къцова, Рухуллах – е герой в историята на Йорданка Фурнаджиева, а за Владимир Панов пише Ивета Стаменкова, студентки по книгоиздаване от втори курс във Факултета по журналистика и масова комуникация от Софийския университет. А тези три истории са събрани в сборника „Отвъд преградите“, посветен на бежанците.
Целта на тази книга не е само една – да, важно е студентите да погледнат с други очи на миграцията, всеки от тях да намери своя герой и да разкаже историята му, но също толкова важно е всеки от тях да разбере как се прави книга – от начало до край.
„За мен е важно колегите да разберат, че книгоиздаването е отборно, а не самотно занимание“, казва преподавателят във Факултета по журналистика и масова комуникация Георги Александров. Защото в рамките на дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“, студентите създават своя книга– не само мислят по концепцията на изданието, срещат се и разговарят с мигрантите, но и редактират текстовете, странират ги и участват от началото до края в създаването на сборника „Отвъд преградите“. В тази книга те събират не само разказите за хора от Сирия, Афганистан, Ирак, Иран и Сомалия, но и историите на онези хора, които им помагат да си стъпят на крака тук.
Защото, както казва Мариана Стоянова – ръководител на Бежанско-мигрантската служба в Българския Червен кръст пред Ивана Станчева, „миграцията е толкова естествен процес, че никой не може да я спре. В този глобален свят е важно да има управление на миграцията и да се спазват правните рамки на държавите, на общностите, защото в международното законодателство са вплетени човешките права и тяхната защита. Не у нужно да се търсят нови варианти и да се ограничават тези права. Достатъчно е просто да се спазват.“
Чуйте кои са героите на тази книга за бежанците - от преподавателя Георги Александров и студентите по книгоиздаване в Софийския университет Теодора Къцова и Ивета Стаменкова.
„Това не е книга за телените огради между държавите, а за границите между хората, издигнати от страхове и предразсъдъци. „Отвъд преградите“ показва човешките измерения на трудната съдба на бежанците.“ Това пишат студентите от втори курс по книгоиздаване във Факултета по журналистика и масова комуникация от Софийския университет в своя сборник, посветен на бежанците. Премиерата на книгата е на 3 юни от 19.00 часа в литературен клуб „Перото“.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg