Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бежанците през погледа на студентите

БНР Новини
Преподавателят Георги Александров и студентите Теодора Къцова и Ивета Стаменкова
Снимка: Оля Стоянова

Мохамед Джамал е на 43 години, от Сирия, пристига в България легално, с документи, но семейството му остава в Турция и му трябват шест години и половина, за да се събере с децата си. Днес притежава бръснарски салон в София.

Рухуллах Юсуфи се мести със своето семейство в Афганистан, когато е на 20-годишна възраст и няколко години по-късно Рухуллах, бременната му съпруга, синът му и по-малкият му брат започват своето пътуване към Европа – дълго и опасно. Маршрутът е криволичещ - минава през България, Сърбия, стига до Германия, за да се върне Рухуллах отново тук, където получава бежански статут, устройва се и започва да работи от другата страна – като този път в помощ на други бежанци.

Владимир Панов пък е българин, който от години работи като преводач на чужденци – пътува до бежански центрове, работил е „със семейства, млади мъже, понякога и с жени без семейство, възрастни хора и непридружени деца“.

Мохамед Джамал е главен герой в историята на Теодора Къцова, Рухуллах – е герой в историята на Йорданка Фурнаджиева, а за Владимир Панов пише Ивета Стаменкова, студентки по книгоиздаване от втори курс във Факултета по журналистика и масова комуникация от Софийския университет. А тези три истории са събрани в сборника „Отвъд преградите“, посветен на бежанците.

Целта на тази книга не е само една – да, важно е студентите да погледнат с други очи на миграцията, всеки от тях да намери своя герой и да разкаже историята му, но също толкова важно е всеки от тях да разбере как се прави книга – от начало до край.

„За мен е важно колегите да разберат, че книгоиздаването е отборно, а не самотно занимание“, казва преподавателят във Факултета по журналистика и масова комуникация Георги Александров. Защото в рамките на дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“,  студентите създават своя книга– не само мислят по концепцията на изданието, срещат се и разговарят с мигрантите, но и редактират текстовете, странират ги и участват от началото до края в създаването на сборника „Отвъд преградите“. В тази книга те събират не само разказите за хора от Сирия, Афганистан, Ирак, Иран и Сомалия, но и историите на онези хора, които им помагат да си стъпят на крака тук.

Защото, както казва Мариана Стоянова – ръководител на Бежанско-мигрантската служба в Българския Червен кръст пред Ивана Станчева, „миграцията е толкова естествен процес, че никой не може да я спре. В този глобален свят е важно да има управление на миграцията и да се спазват правните рамки на държавите, на общностите, защото в международното законодателство са вплетени човешките права и тяхната защита. Не у нужно да се търсят нови варианти и да се ограничават тези права. Достатъчно е просто да се спазват.“

Чуйте кои са героите на тази книга за бежанците - от преподавателя Георги Александров и студентите по книгоиздаване в Софийския университет Теодора Къцова и Ивета Стаменкова.

„Това не е книга за телените огради между държавите, а за границите между хората, издигнати от страхове и предразсъдъци. „Отвъд преградите“ показва човешките измерения на трудната съдба на бежанците.“ Това пишат студентите от втори курс по книгоиздаване във Факултета по журналистика и масова комуникация от Софийския университет в своя сборник, посветен на бежанците. Премиерата на книгата е на 3 юни от 19.00 часа в литературен клуб „Перото“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10