Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моята неповторима фамилия

17
Снимка: личен архив на Юлия Гатдерова

Хората, които могат да кажат това, са далеч по-малко от хилядите, чието фамилно име е образувано от разпространени лични имена като Георгиеви, Иванови, Петрови, Веселинови, Цветанови и т.н. Затова пък редките, странните, често неразбираеми или криворазбрани фамилии не могат да останат незабелязани. За щастие има родове, които пазят и предават нататък историята си, която може да крие и истината за произхода на родовото, по-нататък фамилното име. То може да е спомен за ярка черта в характера или външността на някой далечен прадядо, за занаята му, за паметно събитие, за имотното състояние на рода, за пътя на преселване и т.н. Интересът и уважението към семейната традиция заслужават поздравления не само защото показват самочувствие и характер, но и защото голямата история на народа ни е съставена от многото лични истории на хората, преживели, изстрадали и надмогнали превратностите ѝ.

Родът Гатдерови от Якоруда пази фамилията си и помни историята ѝ. Разказва я колежката от редакция „Народна музика“ и талантлива певица Юлия Гатдерова. Чуйте записа, а ако искате да разкажете за своето неповторимо фамилно име, свържете се с нас. Така може да започне една нова и вълнуваща поредица.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25