Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Лиу Шън: Оркестърът на Забранения град среща традицията с бъдещето

Снимка: БНР

„Музикантите от нашия оркестър се занимават най-вече с изследване на музиката и с това как тя се променя в съвремието ни. Интересуваме се как да срещнем традицията с бъдещето. От работата ни с композитори от цял свят установихме, че все пак китайската музика не е чак толкова трудна за възприемане и разбиране, защото чрез това изкуство говорим на един общ език“, сподели проф. Лиу Шън

Музикалният директор на КО „Забранения град“ проф. Лиу Шън и Невена ПраматароваКамерният оркестър на Забранения град (The Forbidden City Chamber Orchestra) към Китайската музикална консерватория гостува за трети път в България. Виртуозните музиканти изпълниха едни от най-известните произведения на оркестъра и композиции на съвременни автори с аранжимент в стила на традиционната китайска музика в зала „България“. Ценителите на музикалното изкуство се насладиха и на инструменталния цикъл „Среднощни песни и поеми“ на Георги Арнаудов, създаден от българския композитор в Китай. Творбата е изградена върху четири класически китайски поеми. Вдъхновена е също така и от китайския артистичен стил „сие и“ – нещо като звукова калиграфия, даваща предимство на спонтанността на линията, опитвайки се да създаде звуковите линии с едно движение. Произведението е създадено за ансамбъл от древни и традиционни китайски инструменти и е посветено на камерния оркестър на Забранения град  и на неговия диригент проф. Лиу Шън.

Оркестърът на Забранения град е един от най-влиятелните камерни състави, препоръчван от Министерство на културата и туризма на Китай. Създаден е през 2008 година от изтъкнати музиканти, преподаватели в Китайската музикална консерватория. Известната формация печели сърцата на публиката и много награди в почти всички европейски страни, Русия, САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Мексико, Куба, Израел. С многобройните си концерти оркестърът се превръща в пример за диалог между съвременната китайска музика и света, запазвайки елегантността и неповторимата грация на традиционната китайска музика.

Концертът на оркестъра на Забранения град в София е част от честванията на 70-годишнината от основаването на нов Китай и установяването на българо-китайските дипломатически отношения. Организатори са посолството на Китай и Китайският културен център у нас.

Музикантите от оркестъра „Забранения град“ представиха старинните инструменти на повече от 3000 години, на които изпълняват своята оригинална и автентична музика


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05