В това издание на рубриката "Радиоавтограф", представена от предаването "Семейно радио", ви срещаме с чаровната и екзотична Мария Косса – хореограф и преподавател по африкански танци. Мария накратко представя себе си като артист, идеалист, мечтател и бунтар. Танците се неразривна част от нейния живот и тя се определя като хореограф изследовател.
Докато танцува, Мария изследва преди всичко себе и своите възможности в срещата между движението и музиката, а като преподавател се вълнува от резултатите от това, което дава на хората и създаващия се по този начин диалог. В този смисъл тя по естествен път се превръща в медиатор между хората и танцовото изкуство.
Мария има африканска кръв, нейният баща е роден в Мозамбик, но тя е родом от София. Любовта към музиката идва от майка ѝ, която е меломан.
В детството си Мария израства с музика от грамофони и касетофони – напълно достатъчна, за да изкара наяве танца вътре в нея. Започва с хип-хоп танци, за известно време се занимава със спортни и латиноамерикански танци, а любителски и с народни хора, които много обича и досега.
В момента преподава африкански танци. Интересен е и фактът, че при нея изучаването на африканските танци става успоредно с преподаването им, защото в България няма традиции и школи в тях и Мария трябва сама да проправя пътя си, с помощта на интернет.
Освен от танците, Мария и нейните съмишленици се интересуват и от африканската култура и организират различни работилници и дискусии, включително и "Дни на Африка". По този начин Косса се отправя в търсене и на себе си и своите корени.
Повече за африканските танци като изживяване, за пътуванията на Мария Косса до африканския континент, посещението ѝ на "пясъчното училище" по танци, както и за впечатленията ѝ за бита на хората там, чуйте в изключително интересния ѝ разговор с Ирина Вълчанова.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg