Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Косса – хореограф изследовател

БНР Новини
Мария Косса
Снимка: Здравко Петров

В това издание на рубриката "Радиоавтограф", представена от предаването "Семейно радио", ви срещаме с чаровната и екзотична Мария Косса – хореограф и преподавател по африкански танци. Мария накратко представя себе си като артист, идеалист, мечтател и бунтар. Танците се неразривна част от нейния живот и тя се определя като хореограф изследовател. 

Докато танцува, Мария изследва преди всичко себе и своите възможности в срещата между движението и музиката, а като преподавател се вълнува от резултатите от това, което дава на хората и създаващия се по този начин диалог. В този смисъл тя по естествен път се превръща в медиатор между хората и танцовото изкуство.

Мария има африканска кръв, нейният баща е роден в Мозамбик, но тя е родом от София. Любовта към музиката идва от майка ѝ, която е меломан. 

В детството си Мария израства с музика от грамофони и касетофони – напълно достатъчна, за да изкара наяве танца вътре в нея. Започва с хип-хоп танци, за известно време се занимава със спортни и латиноамерикански  танци, а любителски и с народни хора, които много обича и досега. 

В момента преподава африкански танци. Интересен е и фактът, че при нея изучаването на африканските танци става успоредно с преподаването им, защото в България няма традиции и школи в тях и Мария трябва сама да проправя пътя си, с помощта на интернет. 

Освен от танците, Мария и нейните съмишленици се интересуват и от африканската култура и организират различни работилници и дискусии, включително и "Дни на Африка". По този начин Косса се отправя в търсене и на себе си и своите корени. 

Повече за африканските танци като изживяване, за пътуванията на Мария Косса до африканския континент, посещението ѝ на "пясъчното училище" по танци, както и за впечатленията ѝ за бита на хората там, чуйте в изключително интересния ѝ разговор с Ирина Вълчанова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55