Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди Световния ден за борба със СПИН (1 декември)

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

Снимка: www.gilead.com

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН.

Медикаментите срещу HIV инфекцията се развиват, макар че е рано да обявим болестта СПИН за лесно лечима. Въпреки това вече съществуват методи за овладяване на инфекцията, които намаляват нейните фатални ефекти и помагат на пациентите да водят по-дълъг и качествен живот.

"Ленакапавир" е името на нов медикамент, разработен от фармацевтичната компания Gilead Sciences. Препаратът представлява противовирусно средство, което се прилага профилактично с цел предотвратяване развитието на инфекцията. "Ленакапавир" блокира директно протеиновата обвивка на вируса, обяснява Кереков.

Медикаментът е изпробван на над 5000 души в Южна Африка и демонстрира свръхефективност.

1,3 млн. нови случаи на заразяване биват регистрирани годишно към момента. Програмата на ООН за справяне с болестта е амбициозна, като за догодина целта е случаите на заразяване да бъдат по-малко от 500 000. Ето защо "Ленакапавир" се появява тъкмо навреме.

Компанията Gilead Sciences е заявила, че ще предложи лиценза за производство на медикамента и на други фармацевтични фирми. Това ще забърза процеса на производство, ще увеличи количествата на препарата на пазара и ще направи цената му по-достъпна.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Астробиологията е наука на бъдещето

Астробиологията се занимава с изучаването на възможностите за  живот на други планети и космически тела в Слънчевата система и Вселената. Основна задача на астробиологията е доказването чрез научни методи как се е зародил животът на нашата планета. Чрез опитни постановки и сложни научни анализи се правят изводи относно възможността и..

публикувано на 03.08.25 в 09:05
Църквата „Св. Св. Кирил и Методий“ във Велес

Добре дошли във Велес

Всяко лято в град Велес в Република Северна Македония поезията е на особена почит, защото това е времето, когато в града се превежда международният литературен фестивал "Рацинови средби". Тази година 62-то издание на литературния фестивал продължи десет дни, като предложи богата литературна и музикална програма, включително литературоведски семинари,..

публикувано на 02.08.25 в 13:13

Световният доклад за дарителството '2025: България е на 61-во място по щедрост

България е на 61 място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост, сочи  Световният доклад за дарителството '2025 (World Giving Report '2025)   – представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. В България Докладът се представя от Фондация BCause,..

публикувано на 31.07.25 в 15:40

Загадъчните древни българи

Сякаш всичко е ясно – Аспарух идва в делтата на Дунав и така се ражда българската държава. Обаче май съвсем не е така – откъде пристигат тия (пра)българи? Какви са по етнически произход? Степен народ ли са? Или пък не? Имат ли връзка с Хунската империя на Атила? С какви още племена влизат в съюзи или във вражди? Всичко това отколе стои като..

публикувано на 31.07.25 в 10:35

Технология и природа: Кой избира какви ще бъдем?

За книгата "(Пре)Програмиране на живота. Синтетичната биология между индустрията и биохакерството" разговаряхме с авторката Невена Иванова, доктор по интердисциплинарни информационни науки на Токийския университет. Преподавала е естетика на дигиталните медии, кибернетика и техноетични изкуства в Хонконг и Шанхай. Синтетичната биология обещава да..

обновено на 29.07.25 в 12:16