„Вечните книги на България” представя Фондация „Българско слово”. По замисъл „Вечните книги на България“ е колекционерска поредица от 101 книги. В нея са събрани най-знаковите произведения на българската литература. Освен тях са представени и малко известни, но изключително стойностни творби. Колекцията обхваща периода от ранните писмени паметници на ІХ век до утвърдени автори на съвремието. Подборът на произведенията е поверен на взискателен редакционен съвет от светила в българската литература, наука и изкуствознание. Анжела Димчева – поетеса, журналист и литературен критик, представи в „Артефир” новия проект.
Поредицата се открива с три заглавия: „Жития и чудеса на българските светци” (съставител член-кор. Иван Добрев); Христо Ботев, „Поезия. Публицистика” (съставител: проф. д-р Кирил Топалов), Димчо Дебелянов, „Скрити вопли” (съставител проф. дфн. Валери Стефанов).
Анжела Димчева сподели и за пътуването на Съюза на българските писатели в гр. Бурса, където пред културната общественост бяха представени две значими издания: „Антология на българската поезия” (билингва – български, турски език) и „Антология на турската поезия”. И двете издания са в превод и съставителство на видния преводач Ахмет Емин Атасой, който от 30 години създава културните мостове между двете страни. В представянето в залата на Синдиката на турските писатели участваха Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – редактор на една от книгите. Гостите бяха посрещнати от председателя на Синдиката на турските писатели в гр. Бурса Гюней Йоскалънч и от издателя Хилми Хашал. Те посетиха древното селище Misi, където се намира Музеят на турската литература, проследяващ историята на сътвореното през последните 200 години.
Официалното представяне на фондацията и премиерата на първите три книги от поредицата ще бъде на 20 ноември, сряда, от 17:30 ч. в сградата на Българската телеграфна агенция.
Новото издание на най-предпочитаната книга за Хелоуин "Голяма книга на духовете" излиза в интригуващ том, който обединява таланта на норвежкия писател Том Егеланд - един от най-четените писатели днес и красивите цветни илюстрации на големия илюстратор на книги Мариус Ренберг. "Поглеждали ли сте всяка вечер преди лягане под леглото, за да сте..
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени и представени в хронологичен ред от самия художник. Творбите на този артист рязко се отделят от съвременната художествена сцена – технически съвършени в многослойната си живописна техника – те..
Поет и градинар, Захари Захариев (1989-2024) напусна твърде рано този свят, но поне успя да види втората си книга "Дзен пиян" отпечатана това лято. Той е завършил философия в Софийския университет. Първата му стихосбирка се нарича "Наръчник за митологизиране на града", 2017. На представянето на 1 ноември в ТР "Сфумато" за "Дзен пиян" ще говорят..
Излезе дългоочакваното ново издание на сборника с пиеси на Йожен Йонеско " Носорог. Плешивата певица и други пиеси " в превод на Бояна Петрова. "Плешивата певица“, "Носорог“, "Столовете“, "Урокът“ и "Кралят умира“, събрани в настоящото издание, са без съмнение най-знаменитите и влиятелни пиеси на Йонеско – родоначалник на театъра на абсурда и негов..
Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа. В навечерието на Деня на будителите в галерията на..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg