Има ли (Не)зависимост на властите в България? Каква е политическата обстановка у нас? Как се съотнасят помежду си изпълнителната, законодателната и съдебната власт в светлината на ситуацията от последните седмици. Политолозите Димитър Ганев от "Тренд" и доц. Татяна Буруджиева коментираха в "Нашият ден":
"Проблемът не е в разделението на властите, а в това, че съществува огромно изкушение, когато си в една власт, да се опитваш да се месиш и в другата. Ако говорим за съдебната власт, там подозрението за тази (не)зависимост идва от наличието на квоти. Но по някакъв начин трябва да се формализира изборът на институциите вътре в съдебната власт, и този избор не може да бъде абсолютно безконтролен от страна на другите власти.
Често забравяме, че става въпрос за разделение на властите, но и за взаимен контрол и за взаимодействие", смята Татяна Буруджиева.
Идеята за абсолютна независимост е толкова погрешна, колкото и идеята да сме тотално зависими.
"Българинът се държи като във феодализма – той иска да има господар, силна ръка, някой, който вместо него да взема решения. Това все още доминира в обществото. В същото време постоянно казва: "Няма там някакви си политици и народни представители да ми казват какво да правя" Няма пълна независимост нито пълна зависимост", категорична е доц. Буруджиева.
По отношение на функцията на президента Буруджиева подчерта:
"Функцията на президента не е да управлява. Тя е именно в говоренето, в поставянето на въпроси, в изискването на действия и позиция от управлението." Доц. Буруджиева смята за малко силно изказването на Радев за служебен кабинет: "Функциите на един служебен кабинет не са да разчисти авгиевите обори на едно лошо управление, а да ни доведе по демократичен начин до по-добро управление."
Политологът Димитър Ганев представи проучването на "Тренд" за обществените нагласи през февруари, направено за "24 часа", и коментира общественото послание на конфронтацията между властите:
"Когато става дума за разделение на властите – едни са формалните отношения към институциите, от друга страна, трябва да имаме предвид, че живи хора са начело на тези институции. А това, че конституционната рамка формира някакъв тип независимост, това далеч не означава, че става дума за реална независимост."
В тази връзка това, което направи г-н Гешев онзи ден, беше демонстрация на форма на независимост.
"Г-н Гешев каза нещо срещу премиера, каза нещо срещу президента, нещо срещу лидера на опозицията и назова поименно няколко крупни български бизнесмена. С което главният прокурор иска да каже: "Аз не съм зависим от властта, не съм зависим от президента, нито от опозицията, нито от бизнеса – т.е. "Аз не съм техен инструмент". Ще видим дали действията на президента ще покажат това."
Димитър Ганев определи като политически акт/жест/символ приемането на поканата на Владимир Путин да участва в тържествата за 9 май. "Посоката на България е съвършено ясно – към нашите евроатлантически партньори. Радев не е поставял под въпрос това нещо. От самото начало на своя мандат президентът говореше, че ще работи за подобряване на отношенията между България и Русия."
Нагласи на българите към основните партии и институции
Електоралните нагласи през февруари очертават формула 5+1 партии при следващ състав на Народното събрание – това са ГЕРБ (20,3%), БСП (18,1%), формацията на Слави Трифонов (7,1%), следвани от ДПС (6,7%) и Демократична България (4%). ВМРО остава с 2,6% подкрепа. Лек спад на положителната оценка на работата на парламента, а правителството се държи на сходни нива в сравнение с последните месеци, сочи проучването на "Тренд". При оценката за работата на президента се отчита лека ерозия, без това да довежда до безпрецедентно ниски нива на подкрепа. Проучването отчита подобряване на стойностите за оценката на работата на прокуратурата в сравнение с проучването през месец ноември. Традиционно при встъпването в длъжност на нов титуляр начело на институция се регистрира повишаване на доверието, а към това трябва да се добавят и акциите на прокуратурата от началото на годината.
"Намираме се в момент, когато до редовните парламентарни избори остава година и нещо. Но това е твърде много политическо време...", каза политологът.
Още подробности можете да чуете от звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg