Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно достойно лице на българските кинотворци

„Мълчание с достойнство“ – Адела Пеева за новия си документален филм с премиера в на 24-тия София филм фест

Снимка: БГНЕС

"Още с първия си филм "Понеделник сутрин" Ирина Акташева и Христо Писков са ударени най-силно. Неговото спиране де факто е предотвратило развитието на българското кино в посока на кинематографии като чешката, полската, новата френска вълна. Вероятно и нашата кинематография, нашето кино щеше да се нареди между тях, ако не и на челните места... Това разказа в "Артефир" документалистката Адела Пеева за новия си филм „Мълчание с достойнство“. Това е документален филм за живота и творчеството на известните български кинорежисьори – семейство Ирина Акташева и Христо Писков. Филмът разкрива неизвестни детайли от историята на българското кино и взаимоотношенията между политическия елит и интелигенцията по онова време.

След този филм двамата са 8 години без работа

"Лавина" е техен филм, който още на сценарий бива забавян – едно, второ и чак трето ръководство пуска филма. Така че той има 10 години закъснение. Причините са комплексни. 

Ирина Акташева и Христо Писков„Мълчание с достойнство“ е изграден на основата на интервюта и един разговор с Ирина Акташева и Христо Писков 

"За първи път снимах Ирина Акташева във връзка със сайта за жени-режисьорки в българското игрално кино и взех интервю от нея. За мое щастие се получи връзка между нас – тя не даваше никакви интервюта – и се съгласи да направя филм за нея. Ирина почина, но това интервю беше много ценно и то стана база. Ние намерихме и други интервюта, дадени на колеги в чужбина, ползвахме кадри от техните филми, много фотоси... Също и много от актьорите, участвали във филмите на Ирина Акташева и Христо Писков (те са били майстори на кастинга). Интервюто, което взех от Стефан Данаилов, е едно от последните, които той е дал. Това интервю ми е много драго... Една плеяда от български актьори – Руси Чанев, Любен Чаталов, Георги Мамалев, Филип Трифонов... могат да бъдат видени и като млади във филма."

Онази епоха на българското кино

"Държах да видя какви са били взаимоотношенията между интелигенцията (кинаджиите) и политическата власт (властимащите по времето на социализма). Затова и бяхме в Комисията по досиетата. Павел Писарев (тогава (1971-1976) е генерален директор на „Българска кинематография“) ни обясни доста неща за взаимотношенията тогава."

Въпреки мнението, че кинаджиите са били "услужливи", смятам, че в този филм показвам едно достойно лице на българските кинотворци. Операторът Емил Христов казва, че "те са пребити хора. Те не са били по лагери, не са били измъчвани, но са духовно пребити хора."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50