Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Театърът чете от вкъщи“ във Варна

Снимка: dramavarna.com

„Театърът чете от вкъщи“ е най-новата инициатива на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“. Всъщност тя е своеобразно продължение на първоначалната инициатива „Театърът чете“, започнала през януари, като част от разнообразната програма по повод 100-годишнината на театъра през 2021 година.
Сега, когато заради епидемията от коронавирус театрите са затворени, по идея на варненските актьори „Театърът чете“ стана „Театърът чете от вкъщи“, като всяка вечер от 19 часа те четат по интернет произведения от свои любими автори.

Четенията откри на 15 март актьорът Стоян Радев с разказ от Чудомир, продължиха Веселина Михалкова със сонети от Шекспир и Ивайло Иванов с поезия от Робърт Бърнс.

Жокери за това кой и какво ще изпълни тази вечер ще откриете в интервюто за „Артефир“ със Стоян Радев.

От 19 март ще бъде открита и Online платформата „Споделени представления“, която ще излъчва отбрани заглавия от репертоара на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Платформата ще предлага в социалните мрежи всяка седмица един спектакъл на ДТ „Стоян Бъчваров“ и един на Държавна опера - Варна. Видеозаписите ще се качват в съответните фейсбук страници, в дните четвъртък и събота, малко преди 19.00 – обичайния час, когато завесата в театъра се вдига, уточняват организаторите.

„Споделени представления“ започва на 19 март с Гала концерт на Опера в Летния театър - Варна 2018, със специален гост световноизвестния тенор Фабио Армилиато. Излъчен с live stream на 23 август 2018 г., гала концертът генерира огромна аудитория в интернет.

В „Споделени представления“ на 21 март, 19.00, предстои online среща с Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ и черната комедия „Телефонът на мъртвеца“ от Сара Рул – необичайна история за самотата и любовта, която изследва възможностите на съвременните технологии през дигиталната епоха да свързват и разделят хората. Режисьор на спектакъла е Петър Денчев. Видеозаписът е направен по време на премиерното представление на 21 март 2018 година.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50