Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милан Кундера на 91 години

Случайно или не, авторът на "Шегата", "Книга на смеха и на забравата", "Смешни любови" е роден в Бърно на 1 април 1929 г.
Днес Милан Кундера навършва 91 години.

Кундера има славата на един от най-влиятелните, четени и цитирани, същевременно своенравни автори, които старателно отбягват медийното внимание и рядко дават интервюта. 

Започва литературната си кариера като поет, но впоследствие се отрича от поезията си. Първите си книги пише на чешки, след което преминава на френски. Отказва да бъде определян като чешки или френски автор. Твърди, че френският език за него е само работно сечиво и че негова родина е романът, че е емигрант в "поруганото наследство на Сервантес".

Сред големите теми на творчеството му е смехът – смехът като противоотрова на тоталитарните претенции да се обхване битието, като антитеза на кича и принуденото инфантилизиране на живота. В този смисъл романите му са много повече от политически дневници на тоталитарния режим в Чехословакия след смазването на Пражката пролет. 

В романите му преминават темите за паметта и забравата, за намесата на политическото в личното, както и – непосилната лекота на битието – заглавието, с което вероятно е най-известен.

Чуйте разговора с доц. Добромир Григоров, преподавател в катедра Славянски филологии на Софийския университет „Св.Климент Охридски“, по повод 91-годишнина на писателя, както и репортаж от флашмоба, посветен на Кундера, проведен за 85-ата му годишнина в София.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Русев с черно-бял дебют в киното

Един градски филм, който да представя драмата на интелигентния, чувствителен човек в България – това представлява дебютът в игралното кино на режисьора Петър Русев. "Апостол: един нежен рицар в Бруталия" е черно-бялата история на талантлив млад мъж, който от дълго време страда от главоболие и това го прави неработоспособен. Напътстван в кратките си..

публикувано на 20.05.24 в 16:15

Българите Woomb подгряват пост-пънк легендите Whispering Sons

Макар да съществуват отскоро, това лято за българската формация Woomb ще е, меко казано, натоварено. Предстоят им серия от концерти и фестивали.  Още тази седмица Woomb ще свирят на шоукейс конференцията Spike  в Пловдив, а преди това в София, във вторник, 21 май, ще подгряват белгийците Whispering Sons . В сърцето на Woomb стоят..

публикувано на 20.05.24 в 16:10

"Рисуващите артисти" – микс от индивидуалности

Изложбата "Рисуващи артисти" в софийската галерия "Финес" обединява десет български актьори в любовта им към изобразителното изкуство. Организирана е от Олег Чернев, който вече има три самостоятелни експозиции на фотопейзажи, а идеята е заимствана от инициативата на Игор Марковски "Пеещи артисти". "Трябваха 18 месеца, за да се стигне до..

публикувано на 20.05.24 в 14:20

Изложбата "Великден" представя най-новите творби на Велин Динев

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" се насочваме към изложбата "Великден" на художника Велин Динев в столичната галерия "Сердика". Изкуствоведката Диана Драганова-Щир коментира симфонията от платна, асонанси и света в митове и легенди, пресъздадени от автора. В предаването се включва и самият Велин Динев. В ателието си..

обновено на 20.05.24 в 12:58
Мария Мира Хрисова и Нейка Кръстева (от ляво надясно)

Нейка Кръстева представя Илия Темков – един рицар на музиката

Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева , журналист и автор на книгата "Илия Темков –..

публикувано на 20.05.24 в 11:30