С иновативния си спектакъл „Граници“ театър „Цвете“ се присъедини към онлайн акциите, които театри от цялата страна ни предлагат в условията на социална изолация.
„Скъпи приятели, ние сме с вас (макар и виртуално), за да ви покажем, че театърът ви (и винаги ще ви) подкрепя и вдъхновява – всички вас сега и завинаги!“, се казва в обръщение на екипа на театъра по повод онлайн премиерата на спектакъла.
Постановката е дело на Васил Спасов по пиесата „Кукунор и Унику“ на финландския актьор Ееро Енквист. В актьорския състав са Виолина Василева-Александрова, Росица Караджова, Нури Яшаров, Тодор Янкулов. Сценографията е на Бояна Бъчварова.
Представлението разказва историята на двама войници от воюващи държави, които охраняват двете страни на общата граница. Въпреки всички наложени ограничения – физически, психологически и емоционални, войниците откриват Човека отвъд оградата. Пътят към Другия винаги си струва да бъде извървян...
„Граници“ е иновативен двуезичен спектакъл, съчетаващ жестомимичен и говорим език, което го прави достъпен както за чуващи, така и за глухи зрители. В представлението всяка роля се изпълнява паралелно от двама души, като актьорите говорят едновременно на два български езика – говорим и жестомимичен, уточняват създателите на спектакъла.
Представлението е осъществено в рамките на проект „Sign&SoundTheatreEurope“, съфинансиран от Европейската комисия по програма „Творческа Европа“ и от Националния фонд „Култура“, програма „Публики“, с цел популяризиране на иновативната театрална форма кaтo инструмент за социално приобщаване.
„Можете да гледате спектакъла „Граници“ безплатно на 6 април, като вместо билет, моля, харесайте фейсбук страницата ни“, призовава екипът на театър „Цвете“.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg