Недвижимото имущество винаги е от особен интерес за измамниците, независимо дали става дума за едно престъпно лице или престъпна група. Например само специална проверка по сигнал може да открие фалшив документ. В допълнение към изпробваните във времето схеми измамниците измислят нови начини за улавяне в примката на гражданите. Най-често срещаните измами са, когато измамата и свързана с продажба на жилища, отдадени под наем парцели. Схемата включва подправяне на документите за собственост, договор за продажба, договор за дарение. Друга известна схема за измама на пазара на недвижими имоти е подправяне на съществуващите документи. Има и още – придобиване на имот по давност и набързо дарен, докато нищо неподозиращите собственици все още го обитават.
Михаела Каменова-Владимирова се обръща към предаването "Законът и Темида" за съдействие и помощ като жертва на имотна измама. Тя обяснява, че притежава имот в местността "Ракитника", законно придобит от държавата, съвестно стопанисван през годините, в който живее със семейството си от 2015 г. и с регистрации по лични карти от 2016 г.
"На 17.02.2020 г. съседката ми по парцел, ме информира, че някой е сменил катинара ѝ, а на оградата и има закачен банер на брокерска фирма, за продажба на имоти. Когато отишла да провери, кой злоупотребява, се оказало, че всъщност документите са за моят парцел, но на името на Атанас Апостолов, като са качени обяви в интернет по почти всички варненски агенции за продажби, със скица на парцела ми. Миналата 2019 година на 10.09 (входиран в Агенция по вписванията на 11.09), бащата на Атанас Апостолов – Георги Апостолов, първо е придобил имота ми с акт за прите жание по давност, при нотариус Веселин Петров, след което на 26.09. го е дарил на сина си Атанас. Опитвайки се да продаде имота ми, тъй като аз живея в него, Георги Апостолов разбива катинара на съседското място и започва да води брокери и клиенти на огледи, тъй като съседката ми не обитава имота си, не го посещава често." – разказва Михаела Каменова-Владимирова.
Тя подава жалби в Районната прокуратура Варна, с входящ N 2446 от 17.02.2020. Уведомява и икономическа полиция. На следващата неделя Георги Апостолов се е явил на място, с брокер и клиенти отново. Катинарът на съседката бил вече беше сменен от нея и той започнал да се пробва, да го отключи. Веднага извикали полиция, за да даде обяснение пред органите. Пред тях той се е направил, че не е разбрал кой от двата имота е неговият и те са го пуснали.
Михаела Каменова-Владимирова, нейната съседка и с част от другите съседите дават показания за случилото се в 4-то Районно управление Аспарухово с Вх.N 4420003266/24.02.2020. Отново уведомяват прокуратурата и за тези събития. В последствие със съседката биват извикани в икономическа полиция, за да дадат показанията си по случая и да занесат доказателствен снимков материал, скрийншотове от обявите в интернет. От тогава няма промяна.
През 2007 година Георги Апостолов е завел гражданско дело с претенции за наследствени земи, намиращи се по продължение на улицата на Михаела Каменова-Владимирова, пресичащи през средата нейните имоти и на съседите – около 20 души. Съответно Апостолов губи делото, на трета инстанция Върховен съд 2010 г. Гражданско дело N 9249/2007. Решението по делото не е било входирано от адвоката на Михаела Каменова-Владимирова в Агенция по вписванията, от което явно се е възползвал Георги Апостолов.
Михаела Каменова-Владимирова възнамерява да заведе дело за обявяване на недействителен акта по давност и дарението. Дори от икономическа полиция са посъветвали, Владимирова, по нейните думи, "да не чака прокуратурата, а да бърза, за да не препродаде Апостолов имота ѝ".
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg