Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските букви гостуват в Берлин 2020

Арт-инсталацията среща хиляди жители и гости на германската столица с българските букви и поезия

10
Снимка: Български културен институт - Берлин

Арт-инсталацията „Българските букви“ на фондация „Прочети София“ гостува в парка „Джеймс Симон“ в центъра на Берлин. На едно от най-оживените места на брега на река Шпрее, в близост до Берлинската катедрала и Острова на музеите, жителите и гостите на германската столица ще имат възможност да научат повече за кирилицата, както и да четат българска поезия.

Инсталацията е поздрав от българска страна по повод предстоящото председателството на Германия на Съвета на ЕС през втората половина на 2020 година.

Проектът „Българските букви“ представя 14-те букви от кирилицата без графичен еквивалент в латинската и гръцката азбуки – Б, Д, Ж, З, И, Й, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, ь, Ю, Я. Изработени като оригинални пейки, те бяха поставени за първи път през лятото на 2018 година в София под името „Скритите букви“ и създадоха нови места за четене и своеобразни литературни кътчета в столицата на България. През 2019 година проектът гостува в Париж и в Рабат, Мароко.

Към всяка от 11-те пейки в парка „Джеймс Симон“ са приложени стихове на немски, френски и английски език на 28 български поетеси и поети: Александър Вутимски, Блага Димитрова, Константин Павлов, Екатерина Йосифова, Николай Кънчев, Федя Филкова, Мирела Иванова, Цочо Бояджиев, Георги Господинов, Цвета Софрониева, Пламен Дойнов, Силвия Чолева, Иван Ланджев, Надежда Радулова, Марин Бодаков, Красимира Джисова, Петър Чухов, Галина Николова, Стефан Иванов, Анна Лазарова,  Димитър Кенаров, Мария Калинова, Никола Петров, Миглена Николчина, Емануил А. Видински, Кристин Димитрова, Николай Атанасов и Аксиния Михайлова.

Кратък текст запознава читателите и с най-важното за кирилицата – третата официална азбука в Европейския съюз след латинската и гръцката азбуки, която се използва от повече от 300 милиона души в над 10 държави.

Автори на проекта са Тодора Радева (куратор и продуцент), Кирил Златков (художник) и Иван Иванов (архитект).

Българският културен институт в Берлин предвижда да организира през месец септември в парка „Джеймс Симон“ и поетични четения с участие на някои от авторите.

Инсталацията „Българските букви“ ще гостува в Берлин през целия летен сезон, до 30 септември тази година.

Инициативата за гостуването на арт-инсталацията „Българските букви“ в Берлин е на Българския културен институт в германската столица и на Посолството на България в Германия. Проектът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата и Държавния културен институт към МВнР, а от германска страна беше подкрепен от държавния министър по въпросите на международната културна политика към федералния министър на външните работи на ФРГ – г-жа Мишел Мюнтеферинг и д-р Клаус Ледерер – сенатор по културните и европейски въпроси на провинция Берлин.


Снимките в галерията са предоставени от Българския културен институт - Берлин


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лидия Гълъбова в превод на чешки

"Ангелите на Златния град" се нарича книгата на Лидия Гълъбова в превод на чешки. Освен стихотворенията на поетесата книгата съдържа и кратката студия на преводача Марцел Черни, която включва български автори, писали за Прага.  Чешкият българист и славист литературовед доц. д-р Марцел Черни е научен сътрудник в Секцията по история на славистиката и..

публикувано на 05.12.24 в 16:20

"Стремежи" на три пловдивски художнички е изложена в клуб "Журналист" в СБЖ

Три пловдивски художнички Диана Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Бербенко представят съвместния си творчески проект "Стремежи". На пловдивската публика трите са познати като авторки, работещи в независимото пространство "Ателиетата", което се намира в достолепна стара сграда до пешеходния мост на града. Трите вдъхновяващи пловдивски дами..

публикувано на 05.12.24 в 15:50
Красимир Геогриев

Тийнейджърът в мен: Красимир Георгиев

Той е роден в Панагюрище, живял е в Русия, Англия и САЩ. Живял е на улицата и в пустинята, както и в стъклена клетка в центъра на столицата. Той е готвач, бегач, ултра маратонец, филантроп, учи психология, създава социални експерименти, за да събира средства за каузи.   Красимир Георгиев е човек, който изненадва с непостижими цели и..

публикувано на 05.12.24 в 12:41

Милена Стефанова: За 30-годишния вълнуващ път в книгоиздаването

За 30-годишния път на издателство "Софтпрес", за изграждането на богатото му портфолио и превръщането му във важна част от българския литературен живот – разговор в "Нашият ден" с Милена Стефанова , един от създателите на издателството. Кръглата годишнина беше отбелязана миналата седмица с тържествена церемония и завръщане към спомените от..

публикувано на 05.12.24 в 10:01
Теодосий Спасов, Митко Новков, Николай Табаков, Ириней Константинов, проф. Георги Каприев (от ляво надясно)

"Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор" – книга за хората, които поемат отговорност

"Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор" беше представен в Столичната библиотека в изнесено предникулденско предаване на програма "Христо Ботев", "Какво се случва", с участието на автора на книгата – Николай Табаков, маестро Теодосий Спасов, проф. Георги Каприев, Ириней Константинов, Кин Стоянов и литературния критик Митко Новков. Определян като..

публикувано на 05.12.24 в 09:48