Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на младежта

Винаги е време младите да вземат думата

Снимка: Теодора Михова

За предизвикателствата пред младите днес, за протеста и мечтите, за реализацията, институциите и промените в света. В календара на ООН 12 август е отбелязан като Световен ден на младежта. Какво се случва с младежите по целия свят? Симона Димитрова, председател на Националния младежки форум, разказва в "Нашият ден":

Време е младите да вземат думата

Симона Димитрова"Винаги е време младите да вземат думата. Това постоянно е важно. Важно е младите хора да изразяват своето мнение и то да има отражение в настоящата и в бъдещата ситуация, да имаме позиция, за да развиваме бъдещето към по-добро. Националният младежки форум е платформа, която обединява 45 младежки организации от цялата страна. Той е член на Европейския младежки форум. Работим активно по четири приоритета – младежка работа, младежки права, младежко включване и овластяване и силни младежки организации. Националният младежки форум на местно, национално и европейско ниво."

"Младите хора са позитивни. Те показаха, че заедно могат да се справят и с пандемията, и с кризата. Важно е също да има диалог с властите. Да се чуе нашата дума и да бъде взета предвид."

За младите хора и пандемията, протестите, кризата, световната и националната ситуация можете да чуете повече подробности в звуковия файл.

Ралица ДиканскаРалица Диканска, координатор на програмата „Български младежки делегати“ и бивш младежки делегат на България в ООН, сподели в "Нашият ден":

"Програмата "Български младежки делегати в ООН" застъпва в рамките на мандата (2 години) в ООН за идеите и приоритетите на младите хора в България на местно и на най-високо междуправителствено ниво в ООН. Благодарение на МВнР ние имаме легитимен глас в ООН."

Ралица Диканска подчерта, че междукултурните различия трябва да се разбират и да се възприемат като плюс, а не като минус.

За проблемите и предизвикателствата пред младежта – у нас и по света – чуйте подробности в звуковия файл.


Илина МутафчиеваДоколко младите се стремят да добият уменията на бъдещето и кой мисли по тези въпроси? Илина Мутафчиева, младежки обучител, разказа в "Нашият ден" как наистина могат да бъдат усвоени тези умения на бъдещето, вече идентифицирани, кои са механизмите за участието на младите хора за вземане на ключови решение именно на ниво управление. 

Уменията на бъдещето

"Уменията на бъдещето се зараждат в началото на 21-ви век като възможна съвкупност от знания и неща, които можем да правим и биха ни реализирали успешно днес или утре. Кои са те? Някои от тях са стандартни – като работа в екип, ефективна комуникация, вземане на решения... Други от тях са малко по-комплексни и свързани с емоционална интелигентност, умение за свързване с другите, колаборация и други аспекти, които помагат в ежедневието."

Още подробности – в звуковия файл.

Снимки nmf.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Николай Павлов - зам.-министър в Министерството на младежта и спорта

Николай Павлов: Младите хора искат да бъде чут техният глас

12 август е обявен за Международен ден на младежта от ООН през 1999 г. В България за първи път датата се отбелязва официално през 2007 г. Международният ден на младежта дава възможност на държавите по света да разгърнат потенциала на младите хора, да..

публикувано на 12.08.20 в 13:48
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев?..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели..

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при..

публикувано на 04.10.24 в 12:25