Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на международна солидарност на журналистите

Димитър Кенаров: Ерозира доверието към журналистите

Липсва подготовка на българската полиция за подобен тип събития

Таксим, Димитър Кенаров
Снимка: личен архив

Индикация за какво са поредните случаи на саморазправа и обиди към журналисти? За журналистическата солидарност в България говори в "Нашият ден" Димитър Кенаров, журналист на свободна практика, поет, публицист и преводач, отразява протести на много места по света. Един от журналистите, пострадали по време на работа на 2 септември, е той. Как вижда медийната ситуация у нас Кенаров:

"От една страна, се чувствам много добре, защото покрай моя случай открих, че журналистическата солидарност е истинска. Много хора се свързаха с мен, от много журналистически организации изразиха съпричастност. Радвам се, че журналистите, като професионална общност са заедно, че могат да поддържат правата си и да се поддържат взаимно в тежки моменти. 

От друга страна, се чувствам и малко депресиран, защото, виждате какво се случа изобщо с насилието срещу журналисти, с цензурата... не само в България. Виждаме, че това е глобален проблем, където ерозира доверието към журналистите, поради това, че се е разбила цялата журналистическа среда, има и фалшиви новини... Журналистическата професия изгуби своята репутация и се случва често журналисти да стават обект на насилие."

"Избрах съвсем съзнателно да бъда журналист на свободна практика, защото обичам да пиша и да отразявам събития, които на мен лично са ми интересни. Това дава голяма свобода, пиша основно за англоезични медии, но и за български. И почти винаги аз избирам темите. Чисто финансово е много по-трудно. За съжаление е доста сложно човек да бъде на свободна практика."

Кенаров е наясно, че на такива места, като протести, в конфликтни зони, бил е в Ирак, Турция, Беларус, се поема определен риск:
"В случая проблемът не е в случаен удар или травма в хода на събитията, а по-скоро за целенасочен побой и за полицейски произвол. Оттука идва и целият проблем – не дори моята травма, а начина, по който тя беше нанесена."
Кенаров е категоричен, че липсва сериозна подготовка на българската полиция за подобен тип събития. "Не съм съгласен с твърденията, че полицията си е свършила чудесно работата.

Журналистът ще потърси своите права по съдебен ред: "За мен важното в случая е не някакво обезщетение, дори да получа такова, ще го даря за журналистически организации. Важен е принципът. Свързах се с колеги, с Николай Дойчинов от Франс прес, с Георги Кожухаров, които също пострадаха..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07