Министерството на образованието изготви три варианта на графици за редуване на присъствено и онлайн обучение. Според тях учениците трябва да прекарат не повече от 10 последователни учебни дни вкъщи и поне две седмици присъствено в класните стаи. Доколко ефикасно би било това, ще имат ли ефект всички взети мерки и чу ли се гласът на учителите по този въпрос.
Според Драгомир Цукев, учител по английски език в гр. Добрич и Лилия Стоянова, учител по иформационни технологии във Варна, представители на фейсбук групата „Учители за безопасно образование“, всички приложени мерки са закъснели и затова са неефективни и неадекватни, и единственият вариант за сегашната ситуация е затварянето на училищата за срок от три до четири седмици. Педагозите са обезпокоени от смъртността сред техните колеги и липсата на лични предпазни средства, с които да преподават. „Пропуснатите икономически и образователни ползи се компенсират във времето, човешкият живот – никога“, каза Драго Цукев.
Близо 80 на сто от българските учители смятат, че цялата образователна система трябва да премине временно в електронно обучение от разстояние, а над 76% от тях са на мнение, че училищната среда в момента не е безопасна за работа – това показва анкетата на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.
„Да се вслушаме в мъдростта на учителите“ – това заяви в ефира на „Нашият ден“ д-р Юлиян Петров, председател на синдиката.
Чуйте повече в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg