Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ализ Мошони между абсурда и иронията

„Простичко мога да кажа, че в „Приказки за магазинчета“ се е родил нов жанр: приказната миниатюра. Или още по-простичко: приказните миниатюри на Ализ Мошони са истински перли сред събраните досега в света стотици хиляди приказки“.

Това са думи на университетската преподавателка Илдико Болдижар за „Приказки за магазинчета“ на една от най-интересните унгарски писателки, която е автор и на друга книга на български – „Маджарщини“. Абсурдни, иронични, често саркастични, но винаги мъдри, са нейните приказки. В тях ние, читателите, „намираме дом“, по думите на Николай П. Бойков.

Мошони е родена през 1944 г. и от 1973 г. публикува книги с приказки за деца и възрастни. Пише още стихотворения, пиеси, сценарии за анимационни филми.

А ето и една от кратките приказки от книгата (79 на брой), чиито илюстрации са на Йожеф Пинтер:

Магазинчето за географски карти

Купувачът влиза в Магазинчето за географски карти, разказва историята на живота си, магазинерът я изслушва, вади карта, забива в нея знаменце и казва:

- Заповядайте. Животът Ви е запратил ето тука.

Повече можете да научите от разговора с Николай П. Бойков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Балконът" – черна комедия с дебютанти

Черната комедия "Балконът" е сценична версия на пиесата "Загадъчен мъж" на Олег Ерньов. Адаптацията и режисурата е на Стефан Сърчаджиев-младши, музиката е дело Алекс Костов, а сценографията – на Мартин Лозев. Балконът в панелен блок се руши. Главният герой подава сигнали към общината, но не получава отговор. Животът му също не върви. Търси изход..

публикувано на 04.02.25 в 08:35

12 сезона на сцена – Записките на един луд

Представление за любовта, самотата и за човека – този от преди и съвременния. Нишка във времето, която не променя своя ход и всички се интересуваме от едни и същи неща. Освен своята актуалност, успеха на представлението "Записките на един луд" се дължи на комуникацията с публиката. Актьора Георги Гоцин казва, че тя е от голямо значение и много често в..

публикувано на 04.02.25 в 08:15
Паскалева къща, интериор

Три културни обекта в Хасково ще работят само след предварителна заявка

Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..

публикувано на 03.02.25 в 17:40

Барокът – като усещане, идея и рефлекс в изложбата на Ангелика Радева

Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време.  В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..

публикувано на 03.02.25 в 17:04
Ники Априлов (прав) и Емил Янев

Животите на Емил

В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..

публикувано на 03.02.25 в 16:45