Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И още веднъж за насилието в училище и в интернет

Сара Енгел и 21 начина да умреш

Снимка: изд. Емас

Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза и насилието в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. За първи път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици.

Насилието в училище, насилието в интернет, насилието сред подрастващите... "21 начина да умреш" е книга за живота на тийнейджърите, написана от датската писателка Сара Енгел. Разбира се, в тези 21 начина да умреш не са включени токов удар на тротоара или топящи се снежни висулки...

"21 начина – толкова открих. 21 начина да се самоубия". До това решение стига 15-годишната Стела – героинята на Сара Енгел – след масиран тормоз в училище и във Фейсбук. Датската писателка споделя, че една вечер гледала репортаж за момиче, което се е самоубило в резултат на кибертормоз, и тази история обсебила съзнанието ѝ. Решила да научи повече за случая и открила, че той въобще не е изолиран – подобни новини имало от най-различни точки по света. Сара се убедила, че трябва да се говори за това, а литературата е най-доброто средство за начало на този разговор.

Това е книга за човешката жестокост. За човешката ранимост. За безчовечната ярост на бездарния към талантливия. За натиска на групата. За отхвърлянето. За конформизма. За необходимостта да отстояваме себе си и да проявяваме характер. И да не си затваряме очите пред психическия и физическия тормоз. И за силата на човешкия дух. За смисъла да се борим докрай. "Смисъл има – не да се бориш с глупостта, а да живееш! – казва Сара Енгел и го доказва в романа си, базиран на истински случаи. – Смисълът е самият живот, в който стената във Фейсбук не е всичко. Стига само да погледнеш настрани." 

Сп. "Фолкенскулен", органът на датските учители, обявява книгата за "Младежки роман на десетилетието", а младежите на Дания го определят в онлайн гласуване за "Роман на годината".

Ева Кънева, преводач от норвежки, шведски и датски език, носител на наградата "Васа Ганчева" и наградата "Преводач на годината от норвежки език" 2015 г., разказва  повече в "Артефир".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40