Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фитнес за мозъка

Снимка: БГНЕС

Брзото ченете е мтедоика аз уксонеро взърипемане ан ифноамрицята. Току-що прочетохте изречение, в което местата на буквите във всяка дума (без първата и последната) бяха разменени.

Това е само един пример за начините, по които възприеме информацията, която даден текст съдържа.

Спомнете си Бързоходеца от „Приключенията на барон Мюнхаузен“, който носеше големи тежести на краката си, за да може да ходи в крачка с останалите, а когато ги свалеше, съумяваше да измине огромни разстояния за кратко време. Част от упражненията за бързо четене включват подобни упражнения, при които завъртате книгата на 45 градуса или я обръщате с главата надолу и се опитвате да четете, а когато я върнете в изходно положение, забелязвате колко по-бързо възприемате написаното.

„Ако възрастен човек засече колко думи прочита на минута, те не се различават съществено от броя думи, които дете в първи-втори клас може да прочете. Четенето е умение и като всяко умение може да се усъвършенства и надгражда“ – казва Стелина Спасова, сертифициран преподавател по бързо четене.

Методиката на бързото четене използва различни техники, които улесняват връзките между двете мозъчни полукълба, развиват периферното зрение, подобряват паметта и концентрацията, изострят вниманието към детайлите.

А най-хубавото е, че никога не е късно да се започне с упражнения, които неусетно надграждат уменията ви.

Разбира се, ефектът няма да се постигне, ако започнете с тренировките два дни преди държавен изпит. Ако опитате плавно и постепенно да ускорите скоростта на възприемане на информация, започнете с книга, която харесвате.

Чуйте какво споделя от опита си като преподавател Стелина Спасова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25