Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Димитров, ЦИК:

Разпределението на мандатите – имаше ли пропуски в изборния ден

Снимка: БГНЕС

След полунощ Централната избирателна комисия прие с решение разпределението на мандатите между шестте политически формации, които влизат в следващото народно събрание. ГЕРБ-СДС получава 75 мандата, "Има такъв народ" – 51, БСП – 43, ДПС – 30, "Демократична България" – 27, "Изправи се! Мутри вън!" – 14.

Как се случва разпределението на мандатите и появяват ли се диспропорции на регионално ниво, коментира в “Нашият ден“ говорителят на ЦИК – Димитър Димитров:

“При всички разпределения, които трябва да хармонизират първия ред, първия ред на разпределението е всъщност броят на мандатите за всяка партия, когато се сумират всички числа, получим бюлетини от всички райони. То е съвършено пропорционално, такива са правилата в нашата избирателна система.

След което ще следва – определените на национално равнище мандати и трябва да бъдат върнати обратно в районите, за да се види в кой район коя партия колко получава. И тази процедура не е толкова проста. В някои сложни разпределения са необходими до – имали сме 61, 62, 63 стъпки на такова връщане на мандатите. Там се получават известни диспропорции. Те са свързани с това, че различните райони имат различна големина, съответно партиите имат малко по-различна тежест във всяко едно разпределение. И сме имали всякакви случаи, включително известният случай, т.нар. “бат Сали“, в който заради последното незаето място в Кюстендил, и едно място, което трябваше да получи ДПС, се получи принудително разпределение, в което мандатът беше зает от този кандидат. И след това има едно неразбиране, че той е получил малко гласове, а е бил избран.

Всички други варианти на разпределение, на хармонизиране на първия и на втория ред, ще водят до някакви изкривявания и преди сме имали изкривявания, в този случай също ще има.

Има и трети проблем, той е свързан с преференциите. Партиите са подредили едни преференции, т.е. една листа. След което избирателите подреждат крайния вариант на листата и е напълно възможно и двете – и изкривяването на регионално ниво, и преференциите да са създадат още по-труден за разбиране резултат на регионално ниво.“


ЦИК прие окончателно данни от проведените избори за народни представители на 4 април – какво гласят тези данни

Освен това мандатите са разпределени като брой и в отделните райони. Ако отворите една друга табличка, ще видите коя партия колко печели в кой многомандатен избирателен район. Това, кой точно ще бъде първи от тримата или четиримата, или петимата, които е получила една партия, между другото тези случаи не са много, някоя от партиите да печели четири мандата, само в много големите райони се случва. Ще се погледнат натрупванията по преференциите и ще се определи кой всъщност би трябвало да заеме мястото.“


Имаше ли пропуски в организацията на изборите

“Навсякъде имаше секционни комисии, навсякъде имаше подвижни избирателни урни, включително и за Covid болните. Категорично бих казал, че успяхме да обхванем всички, заявили желание да гласуват така. Ще направим крайна оценка, но трябва малко да изчакаме, не може всичко да се направи наведнъж.“

Кой ще поеме отговорност за случилото се в изборния ден в Добрич, във Велико Търново и изгасването на тока в Пловдив

“Само не обвинявайте ЦИК, че е изгасил тока в Пловдив! Ще трябва да се преценява във всеки отделен случай. Със сигурност отношение към проблема във Велико Търново има и доставчикът на машините, но това ще бъде различен спор.“

Сгрешените протоколи

Няма как в условия на пандемия, в преференция, в големи райони, с 30 листи, по 32-ма души в листа, всичко да бъде перфектно. Посочих ви пет причини. Аз не познавам такъв начин на гласуване, всъщност познавам, това е Холандия, в която резултатите се изчисляват три дни. Те най-напред се обявяват предварително, пък след това се уточняват. Не си мислете за този избор като за президентския, където избирате на втори тур между двама кандидати. Би трябвало да разбирате, че има огромна разлика – принципна."

Подготовката на членовете на СИК

"За моя изненада – се справиха. Не мога да правя пълен разбор по радиото – ще има такъв доклад на ЦИК – изчакайте го."

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30