На състоялите се миналата неделя парламентарни избори в Албания Социалистическата партия на премиера Еди Рама спечели трети пореден мандат, нещо, което нито една партия в страната досега не е успявала да постигне.
В същия период опозицията обвиняваше правителството във връзки с организираната престъпност и в наркотрафик, обяви бойкот на институциите и организира масови протести срещу управляващите.
На какво се дължи успехът на Рама?
Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Къдрев, специален пратеник на БТА за изборите в Албания.
Какви са грешките на опозицията?
“И управляващите и опозицията получиха на тези избори, като дял от гласоподавателите, в процент в интервала, който горе-долу им беше предсказан от социолозите преди изборите.“
“По-важното е, че управляващите взеха по-скоро в горната част от интервала на прогнозите, а опозицията в долната част. Като говорим за грешки на опозицията, трудно е да се каже, но може би настроението да се търсят грешки идва от това, че външните наблюдатели на тези избори бяха донякъде склонни да очакват по-драматични промени в политическия живот на Албания.“
“Доколкото предишният мандат на Еди Рама беше доста бурен. Опозицията организира масови протести срещу неговото правителство. Освен това излезе от парламента и бойкотира местните избори през 2019 г. Явно опозицията тогава заложи на тактиката на външния натиск върху политическата система.“
Повече за това - каква е оценката на международните наблюдатели на изборите, какви задачи стоят пред управляващите, както и какви изводи може да си направим от резултатите – можете да чуете от интервюто в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-ата годишнина от гибелта на Васил..
Журналистката Лияна Панделиева става популярна едва 19-годишна като "детето на демокрацията" и за нашите родители името ѝ е култ! Животът ѝ и днес продължава да ярък и краен, острият ѝ език не е спестен дори в постовете ѝ във Фейсбук. Тя е фотограф, писател, ПР, вечните ѝ пътешествия са пословични, компетентна е по въпросите на българския..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg