Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Вихрен Георгиев: Фотографията ме научи да разбирам хората

От 9 до 30 август в пространството за събития и срещи "+Това" можете да разгледате фотографската изложба "Пандемията и уязвимите групи".

Кадрите са на фотографа Вихрен Георгиев, известен с добилия широка популярност проект People of Sofia.

Изложбата включва и илюстрации, създадени специално за събитието от латвийската художничка Гунта Бриеде.

България е сред страните в Европа, които са най-уязвими на дезинформация, заемайки 29-о място от 35 европейски държави, анкетирани в Индекса на Отворено общество за медийна грамотност (2019).

Проектът „Независимост на медиите и достъп до информация във връзка с пандемията COVID-19” се фокусира върху едни от най-уязвимите групи в българския контекст: жители на сегрегирани ромски квартали; лица с увреждания, лица в затворени институции, възрастни хора. Той изследва качеството на медийната информация за пандемията и как уязвимите групи я възприемат.

Изложбата „Пандемията и уязвимите групи” цели да насочи светлината на прожектора към точно онези представители на обществото ни, за чиито проблеми рядко се споменава в медиите и които остават невидими за света. А те са тук, сред нас и лицата им, макар и скрити зад маски, говорят достатъчно изразително.

Вихрен Георгиев е главен герой в “Нашият ден“

“Моите герои са главно едни и същи – обикновените хора по улиците, които по някакъв начин създават колорит на града."

В личен план

"Преминал съм през доста премеждия. С фотография започнах да се занимавам, когато се почувствах по-стабилен финансово. Фотографията не е много евтино изкуство. Второ, когато човек няма възможност да задоволява и най-елементарните си житейски потребности, не му е до главата мисълта за изкуство."

Фотографията

"Страстта ми към фотографията е още от ученик. Случайно намерих един фотоапарат в нашата къща и много ми хареса като вещ.

Фотографията ме научи да разбирам повече хората, бях доста краен. Но когато срещаш хората, започваш да ги разбираш и да виждаш, че не всичко е черно и бяло и че всеки има индивидуалност.

Пожелавам да се разбираме и обичаме!"

Чуйте Вихрен Георгиев от звуковия файл.

Снимки: Фейсбук, личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50