Ретроспективна изложба "Модиляни – Пикасо. Революция на примитивизма", посветена на 100-годишнината от смъртта на италианския художник и скулптор Амедео Модиляни, може да да бъде видяна в известния виенски музей „Албертина“.
В изложбата са включени непоказвани досега творби на Модиляни в Австрия. „Албертина“ показва известни негови платна с голи женски тела и необичайни портрети, както и някои от малкото му оцелели скулптури. Освен това кураторът на изложбата Марк Рестелини, който е един от най-уважаваните изследователи на Модиляни, показва за първи път великия художник като съперник на Пикасо и като един от водещите представители на авангардизма, пренесли примитивизма в изкуството на 20-и век.
В експозицията се обръща особено внимание на вечния спор за естетиката на примитивизма в изкуството. Творчеството на Модиляни е съпоставено не само с произведения на Пабло Пикасо, но и с такива на Константин Брънкуш и Андре Дерен, както и с артефакти от праисторически, архаични или неевропейски култури.
Повече за изложбата чуйте в звуковия файл.
Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст? Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..
Така се нарича най-новата книга за деца на поета, която бе представена и на Коледния панаир на книгата тази година в НДК. Тя е с илюстрации на Елена Жаблянова и рисува с рими цял един прекрасен свят, видян през детските очи. "Стиховете на Михаил Калдъръмов за деца в "Шипковият храст и вятърът" са пълни с житейски поуки, смях и тъга,..
Наскоро от швейцарския град Люцерн, където в началото на декември бяха раздадени Европейските филмови награди (7 декември), се завърна кинокритичката Павлина Желева. От първо лице тя сподели за "Артефир" впечатленията си не само за светското събитие, на което беше поканена, но и за швейцарците, които участват в Европейската филмова академия с..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg